Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie poselskiego wniosku o zarządzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków (druk nr 2022).


Poseł Artur Ostrowski:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawię stanowisko wobec wniosku o ogłoszenie ogólnopolskiego referendum w sprawie obniżenia wieku szkolnego.

    Sojusz Lewicy Demokratycznej popierał wnioski o ogłoszenie referendów ogólnokrajowych, tak jak to było w przypadku wniosku o ogłoszenie referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Wniosek ten niestety nie zdobył większości parlamentarnej, takiego referendum w Polsce obywatele się nie doczekali, wiek emerytalny został podniesiony. Poparliśmy również wnioski obywatelskie, które dotyczyły ogłoszenia referendów ogólnokrajowych, i konsekwentnie popieramy również wniosek o ogłoszenie referendum w sprawie obniżenia wieku szkolnego - konsekwentnie w związku z naszymi wcześniejszymi decyzjami politycznymi w sprawach, które dotyczyły innych dziedzin życia Polaków.

    Jeśli mamy budować społeczeństwo obywatelskie, to powinniśmy również wykorzystywać tego typu narzędzia polityczne, które są zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i z których mogą korzystać polscy obywatele. Problem, o którym mowa, problem dotyczący polskiej oświaty, problem dotyczący polskich dzieci jest jednym z najistotniejszych, jeśli chodzi o przyszłość państwa polskiego. W związku z tym, jeśli mamy budować społeczeństwo obywatelskie, pozwólmy obywatelom wypowiadać się w najistotniejszych dla nich sprawach.

    Powinna odbyć się ogólnopolska debata właśnie nad stanem polskiej oświaty, nad tym, czy polska szkoła jest gotowa na przyjęcie wszystkich dzieci 6-letnich. Mój klub opowiadał się za obniżeniem wieku szkolnego, ale też za stworzeniem odpowiednich warunków w polskich szkołach, tak żeby każde polskie dziecko mogło bezpiecznie realizować program pierwszej klasy. Niech się odbędzie taka ogólnopolska debata nad kondycją polskiej oświaty, niech wszystkie strony zainteresowane tą debatą przekonają Polaków do swojej koncepcji, do swojej wizji, do swoich rozwiązań, niech rząd przedstawi te wszystkie raporty, niech pokaże Polakom, niech pokaże obywatelom swoje osiągnięcia, niech pokaże te pozytywne wyniki pracy rządu, to, że polskie szkoły są przygotowane, że nie ma niebezpieczeństwa, że to jest bardzo dobry krok, w bardzo dobrą stronę, niech pokaże te wszystkie europejskie przykłady. My też, jako Sojusz Lewicy Demokratycznej, weźmiemy udział w tej debacie, też będziemy zabierać głos, przekonywać do swojej racji, ale niech taka debata się odbędzie, niech każdy przedstawi swoje racje i niech ten demokratyczny tryb zostanie zastosowany. Nie odmawiajmy tego Polakom, nie odmawiajmy tego polskim obywatelom.

    Tak czy inaczej, czy ten wniosek zdobędzie większość w parlamencie, czy też nie, referendum się odbędzie, może w innej formie, ale się odbędzie. Odbędzie się tak, że rodzice pójdą do poradni psychologiczno-pedagogicznych - i tych publicznych, i tych niepublicznych - i będą zabiegać o to, aby otrzymać pozytywną opinię o tym, że ich 6-letnie dziecko nie jest jeszcze gotowe do pójścia do pierwszej klasy. Już teraz te poradnie i psychologowie, pedagodzy deklarują, że przyjmą wszystkich zainteresowanych, a nawet podają koszty dwugodzinnego badania: od 100 do 150 zł za wydanie tej opinii, ale też stwierdzają, że dużą rolę przy tym badaniu będą odgrywać opinie rodziców, którzy doskonale znają swoje dzieci, lepiej niż ci, którzy będą badać te dzieci, a więc wezmą pod uwagę opinię rodzica w tej sprawie.

    Możemy mieć taką oto sytuację, że referendum się nie odbędzie, ale to i tak rodzice zadecydują, czy ta reforma wejdzie w życie, czy nie wejdzie, bo może się okazać, że między 1 września a 31 grudnia wielka liczba rodziców zdobędzie taką opinię z poradni i te dzieci 6-letnie nie pójdą do pierwszej klasy czy też (Dzwonek) po prostu wrócą do przedszkola.

    Sojusz Lewicy Demokratycznej - jeszcze raz powtórzę to, co mówiłem w poprzednim punkcie - proponuje, aby program pierwszej klasy był realizowany w miejscu, w którym przebywa dziecko. Jeśli przebywa w przedszkolu i według rodziców są tam dla niego dobre, najkorzystniejsze warunki, to niech realizuje program pierwszej klasy w przedszkolu. Jeśli rodzic uważa, że powinno pójść do szkoły, to może realizować program pierwszej klasy w szkole. Wtedy referendum nie będzie potrzebne, bo i tak decyzja będzie w rękach rodziców. To już będzie bezpieczne i to będzie realizacja tych wszystkich postulatów, o których większość z nas tutaj mówiła. Program pierwszej klasy będzie realizowany przez sześciolatki, ale miejsce, w którym będą przebywały, będzie akceptowane przez ich rodziców.

    Popieramy ten wniosek z uwagi na aspekt związany z budową społeczeństwa obywatelskiego, z zastosowaniem demokratycznego trybu wynikającego z konstytucji. Niech odbędzie się taka ogólnopolska debata nad tym ważnym problemem, niech Polacy wypowiedzą się w tej sprawie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 12 marca 2014 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy – Prawo o zgromadzeniach

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2014 oraz...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Ostrowski - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy