Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Rozpatrzenie poselskiego wniosku o zarządzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego sześciolatków (druk nr 2022).


Poseł Zbigniew Włodkowski:

    Pani Minister! Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiejsza dyskusja jest niczym innym jak puszczaniem po raz kolejny, tym razem przez wnioskodawców tego projektu dotyczącego referendum, dymu w oczy wyborców. Towarzyszy temu chęć zablokowania dobrze przygotowanego, akceptowanego przez Polaków procesu obniżenia wieku szkolnego.

    (Poseł Marzena Machałek: Nie, to chyba żarty.)

    Od poprzedniej debaty nad obywatelskim projektem w tej samej sprawie minęło pięć miesięcy. Ten czas dobrze wykorzystali samorządowcy prowadzący szkoły podstawowe. Jeśli jeszcze jesienią ubiegłego roku podczas dyskusji mówiliśmy, że jest tylko kilka czy kilkanaście nieprzygotowanych szkół na przyjęcie dzieci 6-letnich, to dzisiaj zostało to zminimalizowane niemal do zera.

    Pani minister, podczas dzisiejszej dyskusji podczas tego i poprzedniego punktu słyszymy, jak posłowie powołują się na różnego rodzaju raporty, są one kwestionowane. Mam pytanie do pani minister: Czy ministerstwo edukacji ma przygotowany rzetelny, aktualny, oparty na faktach raport o stanie szkół podstawowych? Raport, który odpowiada na pytanie, czy szkoły podstawowe są przygotowane, czy nie są przygotowane. Żebyśmy w końcu zaczęli posługiwać się jakimś aktualnym, rzetelnym dokumentem, który opisze tę sytuację. Zadzwoniłem do kilku kuratorów i, pani minister, kuratorzy, przynajmniej ci, do których zadzwoniłem, mają informacje, jaki jest dzisiaj stan. Stan jest naprawdę bardzo dobry, tylko proszę przygotować dokument, przekazać go posłom, żeby wszyscy...

    (Głos z sali: Mamy ten raport.)

    Jest ten raport, tak? To proszę przekazać go posłom, którzy nie dotarli do tego raportu, żeby mogli powoływać się na aktualne dane, nie sprzed kilku miesięcy czy nawet sprzed kilku lat.

    (Poseł Anna Zalewska: Nie trzeba czytać raportu, wystarczy pójść do szkoły.)

    Zapraszam panią do tej szkoły.

    Jeżeli chodzi o środki finansowe, które zostały przekazane przez rząd w ciągu tych kilku miesięcy, 5 miesięcy, z rządowej rezerwy, tzw. 04, to z rządowej dotacji w 2013 r. przeznaczono ponad 0,5 mld zł wspierających gminy w upowszechnianiu edukacji przedszkolnej. Te środki zostały dobrze wykorzystane przez samorządy. Poprawiono zdecydowanie w szkołach, w których trzeba było to jeszcze zrobić, stan socjalny, ergonomiczny, dydaktyczny, dostosowując szkoły, sale dydaktyczne do potrzeb dziecka 6-letniego.

    Obecnie w Sejmie w komisji edukacji finalizowany jest projekt ustawy, druk sejmowy nr 2132, wspierający nauczycieli prowadzących zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze poprzez wprowadzenie wykwalifikowanego asystenta nauczyciela, co dodatkowo wzmocni, poprawi bezpieczeństwo dzieci zwłaszcza w klasach młodszych, w klasach pierwszych. To rozwiązanie również zwiększy zatrudnienie nauczycieli.

    Projekt zaproponowany przez posłów Platformy Obywatelskiej, zawarty w druku nr 2132, nakłada też na dyrektora szkoły podstawowej obowiązek odroczenia spełniania obowiązku szkolnego przez 6-letnie dziecko na wniosek rodziców poparty opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie, które zgłaszają koledzy z Prawa i Sprawiedliwości.

    Chciałbym podziękować koleżankom i kolegom posłom z klubu Platformy Obywatelskiej za wnikliwe przeanalizowanie poprawki zgłoszonej przez mój klub na 6. posiedzeniu Sejmu tej kadencji w dniu 25 stycznia 2012 r. W imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowałem wówczas, tu cytat ze stenogramu: Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje w swojej poprawce, aby rodzice dziecka 6-letniego objętego obowiązkiem szkolnym mogli składać wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego do 7. roku życia dziecka. Wniosek jest wiążący dla dyrektora szkoły podstawowej i nie przewiduje się dodatkowych warunków w tym zakresie. Uważamy, że rodzice powinni mieć wolny i realny wybór i sami decydować o chęci posyłania dziecka 6-letniego do szkoły. Koniec cytatu. (Dzwonek)

    Panie marszałku, już finalizuję.

    W styczniu 2012 r. nasz wniosek nie uzyskał akceptacji posłów Platformy Obywatelskiej pracujących w komisji edukacji. My oczywiście z dużą chęcią poprzemy poprawkę zgłoszoną dziś przez kolegów z Platformy Obywatelskiej. W czasie dyskusji jednak w komisji chcielibyśmy rozważyć, czy decyzja rodziców musi być uwarunkowana decyzją poradni psychologiczno-pedagogicznej.

    Biorąc pod uwagę to, że szkoły są przygotowane na przyjęcie dzieci 6-letnich, nauczyciele są przygotowani do edukacji tych dzieci, samorządy zrobiły wszystko, co można było dotychczas zrobić, dostosowując szkoły, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za odrzuceniem wniosku o zarządzenie ogólnopolskiego referendum w sprawie zniesienia obowiązku szkolnego dzieci 6-letnich. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Włodkowski - Wystąpienie z dnia 12 marca 2014 roku.


218 wyświetleń

Zobacz także: