Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Informacja prezesa Rady Ministrów w sprawie aktualnej sytuacji na Ukrainie.


Poseł Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Panie Premierze! Wysoki Sejmie! Trudno nie podzielić głównych tez wystąpienia pana premiera, nawet jeśli jest się w opozycji. Podobnie jak pan premier, uważam, że eskalacja konfliktu na Krymie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy i całego świata. Trzeba potępić próby jakichkolwiek rozwiązań siłowych godzących w integralność Ukrainy, a także będących łamaniem prawa międzynarodowego. Rozwiązanie konfliktu powinno nastąpić wyłącznie przy użyciu środków politycznych, a celem pryncypialnym jest utrzymanie suwerenności i niepodzielności terytorialnej Ukrainy.

    Zdaję sobie sprawę, że dzisiaj przed nowym rządem ukraińskim jest wiele problemów, chociażby to, jak zapobiec dezintegracji terytorialnej, jak zmienić ustrój wewnętrzny, żeby był bardziej przejrzysty i bardziej szanował interesy obywateli, jak wreszcie wykorzystać efektywnie pomoc finansową i gospodarczą. Nie możemy od pogrążonej w różnych problemach Ukrainy wymagać zbyt wiele, ale możemy oczekiwać rzeczy najprostszych. Musimy mieć pewność, że polska inwestycja w przyjaźń z Ukrainą jest inwestycją w kraj demokratyczny i europejski, zwrócony ku nadziejom przyszłości. Musimy mieć gwarancję, że nowa Ukraina będzie krajem jednakowo traktującym swoich obywateli, bez względu na to, czy są etnicznymi Ukraińcami, Polakami, Rosjanami czy Węgrami. (Oklaski) I nie powinna więcej zdarzyć się sytuacja, gdy dopiero interwencje unijnych państw przywracają gwarancję dla języków licznych na Ukrainie mniejszości, w tym także dla polskiej mniejszości.

    Cieszę się bardzo, że Unia Europejska nareszcie przedstawia pakiet, o czym mówił pan premier, dający silny impuls gospodarce oraz, mam nadzieję, zmniejszający ogromne nierówności społeczne. Słusznie tutaj się mówi, że trzeba podpisać umowę stowarzyszeniową w każdej chwili, w której to będzie możliwe, ale ważna jest zawartość tej umowy. Czy znajdzie się tam zdanie, które w Wilnie wykreślono na żądanie Francji, które de facto przekreślało jakikolwiek kalendarz dochodzenia Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej? Czy zostanie potwierdzone, że rzeczywiście Komisja Europejska przyjęła pakiet wsparcia dla Ukrainy, który może mieć wartość około 11 mld euro?

    Nawiasem mówiąc, wczoraj szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry zapowiedział udzielenie Ukrainie kredytu w wysokości 1 mld dolarów. Proszę państwa, tak zwane janosikowe, które Mazowsze zapłaciło innym regionom, to ponad 2 mld dolarów. Korzystam z okazji, że jest ambasador amerykański, żeby powiedzieć, że to jest oferta niezbyt szczodra i powinna być jak najszybciej poprawiona. (Oklaski)

    Pamiętając o problemach Kijowa, nie możemy też zapominać o własnym bezpieczeństwie. Destabilizacja sytuacji międzynarodowej oznacza potężne zagrożenie dla naszych relacji gospodarczych z Ukrainą i Rosją. W obu tych przypadkach trzeba wykazać aktywność. I zwracam się do rządu, aby dysponował specjalnym planem, który by zabezpieczał interesy polskich inwestorów w Rosji i na Ukrainie i chronił miejsca pracy, które stąd wynikają.

    Jak rozumiem, powinniśmy być zjednoczeni w sprzyjaniu temu, aby Ukraina osiągnęła kilka podstawowych celów. Po pierwsze - Ukraina niepodzielna, stabilna i europejska, po drugie - Ukraina na zewnętrz euroazjatyckiej unii celnej (Oklaski), po trzecie - utrzymanie realnej opcji na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską, o czym już wspominałem, po czwarte - warto dokonać oceny polskiego zaplecza analitycznego, tego, czy sprawdziło się ono w osądzie tego, co się dzisiaj w Europie i na Wschodzie dzieje; po piąte - to jest dobry test dla aktualności polskiej strategii obronnej i wynikającej z niej modernizacji armii; i po szóste, co jest szczególnie etycznie ważne - to jest okazja, żeby podzielić się naszymi doświadczeniami z polskiej transformacji, w tym z relacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Wspominam o tej instytucji, bo wymagania, które znamy, są typowe dla kolejnej doktryny szoku - zamrożenie płac sektora publicznego, zamrożenie indeksacji emerytur, likwidacja subsydiów do energii, swoboda transferów finansowych, poddanie kontroli systemu bankowego zewnętrznemu audytowi, redukcja wydatków publicznych oraz podniesienie podatków i likwidacja ulg. (Oklaski)

    Wysoka Izbo! Międzynarodowy Fundusz Walutowy postępuje tak zawsze w stosunku do państw, które mają nóż na gardle. Postąpił dokładnie tak samo w stosunku do Polski w 1989 r. Uważam, że możemy braciom Ukraińcom powiedzieć tak: Mniej szokowej terapii w tych przemianach, które was czekają, a więcej terapii bez szoku; więcej Kołodki, a mniej Balcerowicza. (Oklaski) Inaczej bowiem za jakiś czas zbierze się znowu Majdan. Ale ten Majdan będzie miał już zupełnie inne hasła i będzie miał zupełnie inne pretensje. Będzie wymierzony w tych, którzy zapomnieli o społecznej wrażliwości, o potrzebach ludzi pracy i o tym, że biedni nie mogą być jeszcze biedniejsi. (Oklaski)

    Panie i Panowie Posłowie! Sojusz Lewicy Demokratycznej bardzo dokładnie zapoznał się z projektem naszej uchwały. Prowadziliśmy w tej sprawie bardzo ciekawą dyskusję. Podobnie jak mówcy występujący przede mną też mielibyśmy do zaproponowania szereg różnych niewielkich zmian, ale dla zachowania wydźwięku naszego posiedzenia, dla przekazania i na Ukrainę, i na Zachód czytelnego sygnału, który, jak sądzę, wzmocni stanowisko negocjacyjne polskiego rządu, co jest zawsze bardzo istotne, bardzo ważne, Sojusz Lewicy Demokratycznej poprze uchwałę Sejmu w sprawie solidarności z Ukrainą. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje marszałek Sejmu Ewa Kopacz)



Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 05 marca 2014 roku.


228 wyświetleń




Zobacz także:






Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 20 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 89 Sprawozdanie Komisji o: - senackim projekcie ustawy o działaczach...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 23 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o zadaniach polskiej polityki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 25 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Wybór Marszałka Sejmu

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Leszek Miller - Wystąpienie z dnia 11 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Wniosek formalny

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy