Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli (druki nr 1990 i 2121).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu mojego klubu mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, druk nr 2121.

    Zmiana ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli ma na celu uregulowanie wykonywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 211/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. w sprawie inicjatywy obywatelskiej.

    W toku prac nad tą ustawą pojawiła się wątpliwość, która była dyskutowana na posiedzeniu komisji, czy w ustawie na gruncie prawa polskiego dopisywać numer rozporządzenia do treści ustawy procedowanej przez Sejm. Sprawa ta ostatecznie została rozstrzygnięta. Opinie rządu i Biura Legislacyjnego były w tej kwestii, co chcę zaznaczyć, rozbieżne.

    Ten krótki projekt ustawy dotyczy wyznaczenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych jako organu odpowiedzialnego za wydawanie certyfikatu potwierdzającego posiadanie przez system zbierania deklaracji on-line odpowiednich zabezpieczeń.

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ma odpowiadać, by w systemie zbierania deklaracji za inicjatywą obywatelską były odpowiednie zabezpieczenia techniczne. Również minister spraw wewnętrznych, zgodnie z zapisami ustawy, ma koordynować proces certyfikacji deklaracji poparcia dla inicjatywy obywatelskiej. Ministerstwo dostarczałoby również parlamentowi certyfikaty dotyczące poświadczenia liczby ważnych deklaracji popierających inicjatywę z danego państwa członkowskiego. Jak już powiedziano, musi to być odpowiednio zapisana liczba państw i osób zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

    Na dzień dzisiejszy trudno mi sobie co prawda wyobrazić przeprowadzenie przez obywateli tej inicjatywy ustawodawczej w opisanym trybie, jaki przewiduje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady. Niemniej trzeba powiedzieć jasno, że tworzymy dziś podstawy prawne, by w przypadku pojawienia się takiej inicjatywy ustawodawczej obywatele naszego państwa mogli brać udział w jej przeprowadzaniu.

    Projekt ustawy wprowadza również sankcje karne dla osób, które przemocą, groźbą czy podstępem przeszkadzałyby w przeprowadzeniu inicjatywy ustawodawczej obywateli.

    Popieramy ten projekt ustawy i z ciekawością będziemy się przyglądać pierwszej inicjatywie ustawodawczej obywateli co do jej treści, ale też taka inicjatywa będzie - chcę to wyraźnie podkreślić - wyzwaniem informatycznym dla ministra spraw wewnętrznych. W świetle wielkich projektów informatycznych realizowanych przez ministra spraw wewnętrznych, przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a także w świetle problemów z realizacją tych projektów informatycznych może się okazać, że nie sama inicjatywa ustawodawcza, ale problemy techniczne mogą być przeszkodą w przeprowadzaniu tego rodzaju inicjatyw. Bardzo serdecznie dziękuję.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 19 lutego 2014 roku.


198 wyświetleń