Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druki nr 1379 i 2060).


Poseł Stanisława Prządka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Przypadł mi w udziale zaszczyt przedstawienia stanowiska Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

    Projekt ustawy ma na celu dostosowanie systemu prawa cywilnego procesowego do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2012 r., który stwierdził niezgodność z konstytucją art. 3941 § 1 pkt 2 w zakresie, w jakim przepis ten nie przewidywał zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające wniosek pełnomocnika ustanowionego z urzędu o przyznanie od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej w postępowaniu przed sądem drugiej instancji. Ponadto projekt jednoznacznie przesądza o możliwości złożenia zażalenia do sądu drugiej instancji na postanowienie sądu instancji pierwszej, którego przedmiotem jest zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

    Pan poseł sprawozdawca, ale także moi przedmówcy bardzo szczegółowo omówili propozycje zawarte w sprawozdaniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw kodyfikacji, dlatego też, żeby nie powtarzać tych argumentów, ograniczę się do jednej kwestii, na którą pragnę zwrócić uwagę. Przy okazji prac nad tym projektem wysuwano wnioski de lege ferenda, które się pojawiały z różnych klubów, aby podobne rozwiązania zastosować w Kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, bowiem z całą pewnością jest to uzasadnione względami praworządności. Na gruncie wymienionych wyżej procedur nadal bowiem nie są realizowane standardy konstytucyjne w zakresie dwuinstancyjności postępowania w odniesieniu do problematyki kosztów postępowania w ogólności. W tym zakresie wydaje się potrzebna, niezbędna kompleksowa regulacja tej sprawy.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Klub Parlamentarny Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera przedmiotowy projekt i zgodnie z wnioskiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach będzie głosował za jego przyjęciem w zaproponowanym brzmieniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 06 lutego 2014 roku.


56 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy