Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Adam Abramowicz:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Ostatnio otrzymałem dramatyczny list od zrozpaczonego człowieka, pana Andrzeja Kota. Pan Andrzej Kot upoważnił mnie do używania jego danych osobowych. Chciałbym ten list przeczytać.

    ˝Zwracam się z prośbą o pomoc. Mam duże zaległości składek w ZUS-ie, prowadzę działalność, ale nie opłacam składek, bo nie mam z czego. Pracuję w szalecie miejskim na Szkolnym Dworze w Białej Podlaskiej, a przychód miesięczny średnio wynosi 1450 zł. W dni robocze średni utarg to 50 zł, a w soboty 26 zł. Z czego mam opłacać składki ZUS? Do szaletu przychodzą ludzie przyjeżdżający do Białej Podlaskiej, a jest ich bardzo mało, miejscowi wyjątkowo korzystają z szaletu. Moja żona nie pracuje, ja mam 61 lat i nie mogę zmienić pracy (bo jej nie ma) ze względu na stan zdrowia. Miałem dwa zawały i wszczepione trzy bajpasy. Żyjemy na skraju nędzy. Tylko raz w tygodniu jemy obiad z mięsa, a tak raz w tygodniu zupki chińskie z torebki i żona gotuje zupy w pozostałe dni. Często brak pieniędzy na życie i dla mnie na leki. Prosimy o pomoc synów, a oni mają swoje rodziny. Synowie wykupili mieszkanie za symboliczną złotówkę, a teraz ZUS chce nam je zabrać. Nie płacę, bo naprawdę nie mam z czego. Z utargu muszę utrzymać szalet i mieszkanie. Więc jak żyć? Ja mam naprawdę bardzo ciężko. Bardzo proszę pana Posła o pomoc, bo naprawdę nie wiem, co robić. Rozwiązać działalność, to z czego żyć? To szczególny przypadek i na pewno ZUS ma jakieś fundusze i w tym szczególnym przypadku może umorzyć. Proszę pozbawić mnie własności mieszkania, a nie je zabierać. To jest mój krzyk rozpaczy. Błagam, niech pan pomoże mnie i mojej rodzinie. Z poważaniem, Andrzej Kot˝.

    Proszę państwa, takich ludzi, którym państwo odbiera szansę na normalne życie, jest wielu. Państwo odbiera, wprowadzając parapodatek, składkę ZUS-owską na zasadzie ryczałtu, obecnie 1000 zł. Żeby ktokolwiek mógł pracować na własny rachunek - a wielu by chciało pójść na etat, chciałoby znaleźć pracę za biurkiem, ale tej pracy nie ma, więc żeby nie kraść, żeby utrzymać rodzinę, muszą pracować - musi najpierw zarobić te 1000 zł na ZUS, a w wielu przypadkach jest to niemożliwe. Przykład pana Andrzeja Kota pokazuje, że jeżeli ktoś ma 1500 zł przychodu, a ja sprawdziłem, rzeczywiście tak jest, nie może opłacać tak wygórowanych składek. W innych państwach składki na ubezpieczenie społeczne nie są płacone ryczałtowo, tylko są powiązane z dochodem. Masz dochód - płacisz, nie masz dochodu - nie płacisz. To są normalne zasady. W Polsce wprowadzono coś, co jest skandalem, co jest skandaliczne. Z tej mównicy dzisiaj apeluję do koalicji rządzącej, do pana premiera Tuska: niech pan zmieni te zasady, niech pan pozwoli Polakom normalnie pracować i utrzymywać swoje rodziny. Ale nie tylko do pana premiera Tuska - do wszystkich polityków, także opozycyjnych. Rozmawiamy o różnych sprawach, są sprawy ważne, mniej ważne, nieraz potrafimy dyskutować w tej Izbie godzinami o rzeczach naprawdę drugorzędnych, a nie widzimy rzeczy podstawowej. Polacy nie mogą we własnym kraju uczciwie pracować, bo nie pozwala im na to państwo.

    Nie może tak być, proszę państwa, żeby ktoś był zmuszany do oszukiwania. Pan Andrzej Kot w swojej prostolinijności, w swojej uczciwości mówi do mnie: tak, doradzali mi, żebym kupił ziemię i został rolnikiem, ale jak ja bym mógł patrzeć w lustro, przecież nie jestem żadnym rolnikiem, nie chcę nikogo oszukiwać, nie chcę iść do urzędu po zasiłek. Zresztą w jakiej wysokości by otrzymał zasiłek ten 60-letni człowiek ze swoją żoną? Czy byłby w stanie wyżyć z zasiłku? Uczciwie chce pracować, nie kradnie, prowadzi działalność, zresztą użyteczną dla innych, i państwo mu na to nie pozwala. Długi są ogromne. Co prawda ZUS ma takie możliwości i obiecał, że teraz spróbuje te długi umorzyć, ale co z tego? Umorzą te długi, a pan Andrzej chce dalej żyć. Ma 61 lat, do emerytury jeszcze 6. To co ma robić?

    I to jest dramatyczny apel do wszystkich polityków: Zmieńmy to, pozwólmy Polakom pracować we własnej ojczyźnie, uczciwym ludziom pozwólmy normalnie pracować. Znieśmy ryczałtowy ZUS. Bardzo dziękuję za uwagę.Poseł Adam Abramowicz - Oświadczenie z dnia 05 lutego 2014 roku.


567 wyświetleń
Zobacz także:


Poseł Adam Abramowicz - Oświadczenie z dnia 26 maja 2015 roku.
Oświadczenie poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 93

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskich projektach ustaw o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Adam Abramowicz - Spot wyborczy
Posiedzenie Sejmu RP nr 102

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Adam Abramowicz - Wystąpienie z dnia 09 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy