Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 2019).


Poseł Jerzy Rębek:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Pośle! Myślę, że pojawił się pewien problem w polskiej demokracji. Otóż tym problemem jest przede wszystkim frekwencja wyborcza. Ta frekwencja, zauważamy, z wyborów na wybory coraz bardziej się zmniejsza. Ludzie są zniechęceni do tego udziału w życiu publicznym. W tej chwili jeśli ograniczymy dostęp do tych informacji, które są źródłem zainteresowania społecznego, to mam wątpliwości, czy frekwencja jeszcze nie będzie spadała. Jednak sondaże działają pobudzająco na wszystkich zainteresowanych życiem publicznym. Przykłady innych krajów podawane podczas wypowiedzi pana posła wnioskodawcy dowodzą tego, że w rozwiniętych demokracjach rzeczywiście cisza wyborcza jest przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni przed wyborami. Ale pytanie jest takie: Czy już na tyle polska demokracja dojrzała do tego, aby stosować podobne praktyki, jak to ma miejsce we Włoszech, w Luksemburgu czy w innych państwach, podkreślam, gdzie ta demokracja jest już okrzepła?

    Mam pytanie do pana posła wnioskodawcy: Czy rozszerzenie w istocie okresu ciszy wyborczej do 7 dni nie będzie przyczynkiem do rozwoju zjawisk patologicznych polegających na rozwoju nieformalnych (Dzwonek) praktyk publikowania sondaży w sposób zupełnie nieformalny, niezgodny z prawem? To zagrożenie ciągle jest żywe.

    I jeszcze na jedną rzecz chcę zwrócić uwagę i podkreślić to, co powiedział mój kolega klubowy. Tutaj brakuje rzeczywiście, panie pośle, konsekwencji. Z jednej strony jest rozszerzenie okresu ciszy wyborczej, ale równolegle brak jest sankcji, bo zmniejszenie tych sankcji do 10 tys. zł budzić musi wątpliwości. Dziękuję bardzo.



Poseł Jerzy Rębek - Wystąpienie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: