Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Andrzej Sztorc:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Sektor małych i średnich przedsiębiorstw to na ogół firmy rodzinne. Zakłady te są motorem rozwoju każdej gospodarki. Również w Polsce stanowią najliczniejszą grupę firm.

    Doświadczenia krajów wysokorozwiniętych pokazują, że mała i średnia przedsiębiorczość odgrywa olbrzymią rolę w gospodarce, wpływając na wzrost gospodarczy, lepsze wyposażenie rynku, zróżnicowany asortyment, a także pomaga w obniżeniu stopy bezrobocia. Małe i średnie przedsiębiorstwa są więc swoistym stymulatorem gospodarki. Ich liczba i potencjał mogą być jednym ze źródeł wzrostu gospodarczego.

    Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest bardzo dynamicznie rozwijającym się działem gospodarki. Firmy zaliczane do tej grupy przedsiębiorstw potrafią najszybciej reagować na zmieniającą się sytuację na rynku i, co za tym idzie, mogą się do niej łatwo dostosować. Wielkie podmioty gospodarcze nie są tak elastyczne. Uwarunkowania te pozawalają małym i średnim firmom aktywnie działać i rozwijać się właśnie w ekonomicznych niszach i rynkach o małym potencjale. Działania podejmowane przez firmy tego sektora przyczyniają się więc do podniesienia sprawności całej gospodarki.

    Polskie firmy rodzinne na drodze rozwoju napotykają jeszcze wiele barier. Brakuje odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych ze strony państwa. Zwraca uwagę brak stabilnych przepisów prawnych, biurokracja urzędnicza, złe przepisy, niestabilność polityczna, wysokie obciążenia fiskalne oraz brak informacji o pomocy państwa. Prawo nie różnicuje pod tym względem podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

    W związku z tym zwracamy się do ministra z następującymi pytaniami: Jakie zmiany prawa podatkowego i ubezpieczeniowego powinien wprowadzić rząd Rzeczypospolitej Polskiej, aby zdecydowanie ułatwić (Dzwonek) otwieranie i prowadzenie własnej działalności? Czy rzeczywiście działalność gospodarcza w Polsce, jak to przedstawiają właściciele małych i średnich firm, jest ponad miarę obciążona fiskalnie? Czy jest wola współpracy i poparcie ze strony ministra pracy i polityki społecznej oraz ministra finansów dla propozycji poprawy prawa i obecnego stanu przepisów? Czy Ministerstwo Gospodarki ma orientację, ilu obywateli naszej ojczyzny otwiera własną działalność za granicą, gdzie cały system jest przyjaźniejszy niż w Polsce i pozwala płacić mniej pieniędzy fiskusowi co miesiąc?



Poseł Andrzej Sztorc - Zapytanie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


11 wyświetleń

Zobacz także: