Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Barbara Bartuś:

    Dziękuję bardzo.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zapewnienie bezpieczeństwa obywateli jest głównym celem, dla którego stworzono system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jest to też jeden z istotniejszych, jeśli nie najistotniejszy, obowiązek państwa. W ostatnich latach w Małopolsce na rozbudowę i funkcjonowanie systemu przeznaczono znaczne środki finansowe z budżetu państwa, jak również z budżetów samorządów terytorialnych. W obecnej chwili większość podmiotów działających w systemie stanowią podmioty publiczne, jednak proces kontraktowania usług ratownictwa medycznego dopuszcza również podmioty niebędące publicznymi, a w Małopolsce jesteśmy przed ogłoszeniem konkursu na świadczenie tych usług. Dziś niestety wygląda na to, że ktoś chce doprowadzić do prywatyzacji usług ratownictwa medycznego w Małopolsce. Społeczeństwo co pewien czas jest już bulwersowane informacjami o przejmowaniu przez podmioty prywatne usług ratownictwa medycznego i likwidacji tym samym podmiotów publicznych.

    Działalność podmiotów komercyjnych, nastawionych na osiąganie zysków w ratownictwie medycznym budzi szereg wątpliwości i obaw. W Polsce są rejony, gdzie kontrakty wygrały firmy prywatne i niestety słyszeliśmy o tragicznych sytuacjach, gdy karetka nie dojechała na czas. O takich przypadkach i dzisiaj na tej sali była już mowa. Musimy mieć świadomość, że po to prywatny podmiot prowadzi działalność, żeby przynosiła mu ona zyski, te zyski skądś muszą się brać. Gdy chce się być jeszcze konkurencyjnym i dać mniejszą stawkę, to gdzieś trzeba zaoszczędzić. Pragnę więc zapytać, czy działania wojewody małopolskiego zmierzające do koncentracji wszystkich podmiotów ratowniczych w ramach tworu o charakterze konsorcjum są realizacją wizji Ministerstwa Zdrowia i rządu, czy jedynie realizacją osobistej wizji pana wojewody. Z jakiego powodu kontraktowanie usług ratownictwa medycznego w Małopolsce nie może odbywać się w ramach dotychczasowych rejonów operacyjnych obejmujących powiaty, a różnymi metodami forsowane jest kontraktowanie dotyczące jednego rejonu obejmującego całe województwo?

    Pragnę też zapytać o zgodność z prawem takich działań wojewody. (Dzwonek) Obecnie częstotliwość interwencji jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego znacznie przewyższa ilość interwencji Państwowej Straży Pożarnej, policji oraz innych służb, byłoby więc w pełni zasadne nadanie Państwowemu Ratownictwu Medycznemu w pełni państwowego, czyli publicznego, charakteru. Mamy państwową policję, państwową straż pożarną, a czy Ministerstwo Zdrowia chce doprowadzić do tego, żeby system Państwowego Ratownictwa Medycznego był państwowy tylko z nazwy? Stabilizacja zawodowa pracowników systemu ratownictwa medycznego i tym samym ułatwienie procesu doskonalenia zawodowego jest gwarantem wysokiej jakości usług i tym samym bezpieczeństwa pacjentów. Jak zatem Ministerstwo Zdrowia odnosi się do sytuacji, w której nastawiony na osiąganie zysku podmiot...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Pani poseł, pan minister Rzemek nie może się już doczekać, aż zacznie udzielać odpowiedzi.

    Poseł Barbara Bartuś:

    Już kończę, panie marszałku, jeszcze jedno pytanie. Jak zatem Ministerstwo Zdrowia odnosi się do sytuacji, w której nastawiony na osiąganie zysku podmiot wykorzystuje nadmiernie pracowników, choćby przez preferowanie umów śmieciowych i redukcję zespołów ratowniczych do dwóch osób, wprowadzając tym samym zagrożenie dla pacjentów? I ostatnie zdanie. Jeżeli zmiany polegające na koncentracji rejonów operacyjnych miałyby przeciwdziałać przejmowaniu małych rejonów operacyjnych przez prywatne podmioty, jak to sugerują często osoby związane z urzędem wojewódzkim, to dlaczego nie zostanie to przeprowadzone metodami transparentnymi? Dziękuję. Dziękuję, panie marszałku.



Poseł Barbara Bartuś - Zapytanie z dnia 23 stycznia 2014 roku.


43 wyświetleń