Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druki nr 1983 i 2009).


Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, zawartego w drukach nr 1983 i 2009.

    Projekt ten został wypracowany we współpracy z Państwową Komisją Wyborczą i był uzgadniany z generalnym inspektorem ochrony danych osobowych oraz rzecznikiem praw obywatelskich. Ma on na celu dostosowanie polskiego prawa do postanowień dyrektywy Rady z dnia 20 grudnia 2012 r. i odnosi się do szczegółowych warunków kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przez obywateli Unii Europejskiej mających miejsce zamieszkania w państwie członkowskim, którego nie są obywatelami, a chcą kandydować w państwie miejsca zamieszkania.

    Projekt ten nie powinien rozpalać emocji na tej sali, nowelizuje on bowiem Kodeks wyborczy w bardzo niewielkim zakresie. Proponowane zmiany można w zasadzie skwitować jednym zdaniem: kandydat składa oświadczenie, a nie zaświadczenie, potwierdzające, że w kraju pochodzenia nie został on pozbawiony prawa do kandydowania do Parlamentu Europejskiego. Tylko tyle i aż tyle - oświadczenie zamiast zaświadczenia.

    Z uprawnienia, jakim jest możliwość kandydowania do Parlamentu Europejskiego z dowolnego kraju Wspólnoty Europejskiej, korzystało dotychczas bardzo niewiele osób. Wspomniana dyrektywa Rady była odpowiedzią na trudności potencjalnych kandydatów z identyfikacją organów uprawnionych do wydawania wyżej wymienionych zaświadczeń i ich terminowym otrzymywaniem. Zastąpiono wymóg dostarczenia zaświadczenia wymogiem oświadczenia, które należy złożyć przy składaniu wniosku. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie dla kandydujących, a także duży krok na drodze budowania zaufania człowieka do człowieka.

    W tym miejscu chciałabym zwrócić uwagę Wysokiej Izby na dwa bardzo ważne aspekty tej ustawy, które są niezmiernie istotne przy stanowieniu prawa. Po pierwsze, jest to ustawa, która ułatwia życie obywatelom. Jest to dobry kierunek, bo przecież dzisiejsze życie jest już dość skomplikowane, a my, władza stanowiąca prawo, powinniśmy życie Polakom ułatwiać, a nie je utrudniać. Drugi bardzo istotny aspekt, którego nie sposób pominąć, to budowanie zaufania władzy każdego szczebla do obywateli i poczucie odpowiedzialności tychże obywateli za treść podpisanego oświadczenia.

    Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy i wnosi o jego przyjęcie przez Wysoką Izbę. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2014 roku.


2086 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 04 marca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 88 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 11 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 94 Informacja bieżąca w sprawie opresyjnej ingerencji organów państwa...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Informacja bieżąca w sprawie rządowego programu na lata 2015-2018...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja bieżąca w sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Żmuda-Trzebiatowska - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Informacja bieżąca w sprawie przyjęcia przez Polskę osób...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy