Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Izabela Leszczyna:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panowie Posłowie! Najpierw kilka kwestii ogólnych. Otóż Fundusz Mieszkań na Wynajem nie jest w zasadzie programem rządowym sensu stricto, jest raczej działalnością inwestycyjną Banku Gospodarstwa Krajowego, tak jak pan poseł był łaskaw powiedzieć. Ten fundusz jest raczej uzupełnieniem rządowego programu ˝Mieszkanie dla młodych˝, który Wysoki Sejm raczył przyjąć 27 września 2013 r.

    Celem utworzenia tego funduszu było zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, inwestowanie w nieruchomości przeznaczone dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Młodzi ludzie chcą często zamieszkać oddzielnie, wyprowadzić się od swoich rodziców, ale nie stać ich na kupienie mieszkania na własność.

    Ale nie jest tak, że program dotyczący Funduszu Mieszkań na Wynajem jest dedykowany młodym ludziom i adresowany tylko do nich. Wszyscy, którzy są gotowi zapłacić czynsz, mogą się stać beneficjentami tego programu, choć oczywiście spodziewamy się, że będą tym zainteresowani szczególnie młodzi ludzie. Na pewno będziemy mogli zaoferować niższy czynsz po prostu dzięki skali. Nie ma drugiego takiego instytucjonalnego inwestora dokonującego inwestycji w rynek mieszkań na wynajem.

    Pytanie pana posła dotyczyło tego, czy nie obawiamy się, że ten program spowoduje wzrost migracji z małych miast do dużych. Ta migracja jest faktem. To nie jest tak, że ten program będzie wzmacniał czy kreował tę migrację. Jego celem jest wsparcie ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, bo praca jest tylko tam, gdzie oni nie mają mieszkania. Inicjatywa BGK na tym etapie jest skierowana tylko do dużych miast z dwóch powodów.

    Jest tam popyt, tzn. zgodnie z analizami, jakie przeprowadził Bank Gospodarstwa Krajowego, weryfikując skalę rynku najmu i zainteresowanie najmem w różnych miastach, to właśnie Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań, Łódź i Trójmiasto są miastami, w których to przedsięwzięcie jest najbardziej potrzebne, a jednocześnie najbardziej rentowne, bo trzeba pamiętać, że jest to tak naprawdę działanie biznesowe, tzn. ten fundusz ma zarabiać. To nie jest kolejny program z zakresu pomocy społecznej. On nie tylko ma się samofinansować, ale także ma zarabiać. Jednocześnie poprzez to, że tych mieszkań będzie więcej, liczymy także na to, iż... Zawsze jest tak, że jeśli rynek najmu jest duży, w ogóle spowolnieniu ulega wzrost cen mieszkań, bo po prostu nie trzeba ich kupować. My także liczymy na to, że w przypadku cen mieszkań, które znowu są najwyższe w dużych miastach, uda nam się zahamować ich wzrost, przynajmniej na tyle, że nie będą rosły nieadekwatnie do inflacji i do wzrostu płac.

    Pan poseł pytał, czy przewidujemy rozszerzenie strategii inwestycyjnej. Tak jak powiedziałam, wskazanie tych miast nie jest wskazaniem przypadkowym, jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ale oczywiście to jest program zupełnie pionierski. My nigdy czegoś takiego nie robiliśmy. Z pewnością będziemy obserwować efekty tego programu i elastycznie go kształtować. Na pewno wraz z rozwojem funduszu możliwa jest weryfikacja strategii, tak aby jego działanie obejmowało kolejne miasta. Za każdym razem jednak takie decyzje będą opierały się na rachunku ekonomicznym. Fundusz ma działać rynkowo, ma zarabiać, to znaczy ma działać wszędzie tam, gdzie będzie popyt. Jeśli więc okaże się, że taki popyt jest w Koninie, to z pewnością fundusz w przyszłości będzie chciał tam inwestować. Te duże miasta zostały wybrane z jeszcze jednego powodu. Przede wszystkim także dlatego, że można tam znaleźć gotowe projekty inwestycyjne. Czasami tam są gotowe budynki, w które można zainwestować i szybko przedstawić potencjalnym zainteresowanym do wynajmu.

    To chyba tyle. Jeśli panowie posłowie chcą dopytać, to ja tu zostanę, żeby zachować kontakt wzrokowy.


10 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Izabela Leszczyna:

    Bardzo dziękuję, panie pośle, za to dodatkowe pytanie.

    Doskonale pana rozumiem. Moja Częstochowa ma ponad 200 tys., ale jest w podobnej sytuacji. Też nie jest miastem wskazanym w tym programie, w jego pierwszym etapie. Z pewnością ważne jest to, żeby mniejsze polskie miasta, które kiedyś były miastami wojewódzkimi, ale niekoniecznie tylko te, rozwijały się i żeby młodzi ludzie chcieli tam mieszkać, tworzyć przyjazną przestrzeń miejską, a także społeczeństwo obywatelskie, bo ono musi być także w małych miejscowościach. Zresztą często są tam inicjatywy może na mniejszą skalę i nie zawsze zauważalne, ale bardzo pożyteczne i ważne.

    Tak, potwierdzam, że to nie jest program zamknięty na takie miasta. Jednocześnie jednak chcę powtórzyć, że w pierwszym etapie sprawdzimy duże miasta, zobaczymy, jak to działa. Jeśli okaże się, że ten program po prostu wypalił, jest dobry, z pewnością Bank Gospodarstwa Krajowego będzie chciał rozszerzyć go na miasta inne.

    W tej chwili BGK pracuje nad nową strategią na najbliższe lata. Myślę, że warto dać trochę czasu zarządowi, żeby poznać jego plany. Ten bank w ogóle jest bankiem rozwoju. Jego misją jest aktywne wspieranie rozwoju gospodarczego, więc wszędzie tam, gdzie warto inwestować i gdzie to jest efektywne, na pewno BGK będzie inwestował.

    Musimy pamiętać też o jednym, że mówimy o publicznych pieniądzach. W tej chwili to jest 5 mld zł. Powiedziałam, że program ma się samofinansować, a w przyszłości przynosić zyski, natomiast to są publiczne pieniądze. Jak każde publiczne pieniądze, musimy wydawać je racjonalnie, rozsądnie, oszczędnie i po prostu nie możemy sobie pozwolić na to, żeby te pieniądze nie tworzyły dobra publicznego i nie służyły temu dobru.

    Kończąc, zapewniam panów posłów, że zarówno Konin, jak i Jastrzębie-Zdrój to są miasta...

    (Poseł Krzysztof Gadowski: I Częstochowa.)

    Oczywiście także Częstochowa.

    ...o których będziemy pamiętać. Jeśli okaże się, że to był dobry pomysł i że ten program działa, z pewnością będziemy pamiętać także o tych mniejszych miastach. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Izabela Leszczyna - Zapytanie z dnia 12 grudnia 2013 roku.


43 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Izabela Leszczyna - Zapytanie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Izabela Leszczyna, Bożena Szydłowska, Paweł Arndt - pytanie z 24 września 2015 r.
Zachęcamy do udostępniania: Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pytania w sprawach bieżących...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Izabela Leszczyna - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Izabela Leszczyna - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Izabela Leszczyna - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy