Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie (druki nr 1155 i 1967).


Poseł Marek Domaracki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Wnioskodawco! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie, druki nr 1155 i 1967.

    Projekt ten dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2012 r. w zakresie dyscyplinarnego sądownictwa łowieckiego.

    Do tej pory w przepisach ustawy Prawo łowieckie nie było unormowań, które regulowałyby elementy postępowania dyscyplinarnego. Trybunał Konstytucyjny zauważył, że nakładając na tworzony przez siebie związek zadania publiczne, ustawodawca zobowiązany jest zagwarantować jego członkom ochronę ich praw i wolności, biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że wprawdzie przynależność do związku łowieckiego jest dobrowolna, ale brak tej przynależności wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla jednostek w postaci niemożności wykonywania określonych praw, a przy tym Polski Związek Łowiecki ma wyłączność w zakresie dopuszczalności do prowadzenia polowania.

    Polski Związek Łowiecki zobowiązany jest do prowadzenia sądownictwa dyscyplinarnego. Dlatego też podstawowe elementy postępowania dyscyplinarnego - pojęcie deliktu dyscyplinarnego, katalog sankcji dyscyplinarnych, organy prowadzące postępowanie dyscyplinarne oraz ogólne zasady tego postępowania - powinny być uregulowane w formie ustawy.

    Natomiast za objęciem postępowania dyscyplinarnego prowadzonego przez organy Polskiego Związku Łowieckiego kontrolą sądową przemawiają: represyjny charakter tego postępowania oraz wypracowane przez Trybunał Konstytucyjny dla tego rodzaju postępowań standardy ochrony praw jednostki, na którą w postępowaniu dyscyplinarnym nałożono sankcje.

    Możliwe więc będzie zaskarżanie orzeczeń zapadłych w toku postępowania dyscyplinarnego do sądów administracyjnych i okręgowych. Jednocześnie dopuszczalne będzie wyłączenie spod kontroli sądowej pewnego zakresu spraw, w których orzekane są sankcje wobec członka Polskiego Związku Łowieckiego.

    Ustawa nie powoduje skutków finansowych dla budżetu państwa ani finansów publicznych.

    Wysoka Izbo! Klub Poselski Twój Ruch uważa, że realizacja ustawy o zmianie ustawy Prawo łowieckie spowoduje tak przecież istotne uregulowanie sfer podmiotowej i przedmiotowej postępowania dyscyplinarnego w Polskim Związku Łowieckim. Dlatego potrzebna jest w tym zakresie ingerencja ustawodawcy polegająca na zmianie ustawy Prawo łowieckie.

    Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Klub Poselski Twój Ruch jest za wprowadzeniem tych zmian i poprze ustawę o zmianie ustawy Prawo łowieckie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 11 grudnia 2013 roku.


142 wyświetleń




Zobacz także:









Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o ustanowieniu Dnia...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Domaracki - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy