Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Przedstawione przez ministra skarbu państwa ˝Sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa w okresie od dnia 1 stycznia 2012 r. do dnia 31 grudnia 2012 r.˝ (druk nr 1243) wraz ze stanowiskiem Komisji Skarbu Państwa (druk nr 1740).


Poseł Jacek Tomczak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam przyjemność przedstawić stanowisko w sprawie przyjęcia przez Wysoką Izbę sprawozdania z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa za rok 2012.

    Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa to instytucja o długiej tradycji w naszym kraju. Już w 1919 r. utworzono dekretem naczelnika państwa Prokuratorię Generalną, której zadaniem było reprezentowanie szeroko rozumianych interesów majątkowych państwa, głównie poprzez popularyzację zastępstwa procesowego.

    Ustawą z dnia 8 lipca 2005 r. ponownie powołano do życia Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa. Działalność rozpoczęła 15 marca 2006 r. Kolejne lata funkcjonowania tej instytucji potwierdzają zasadność jej powołania. Rok sprawozdawczy 2012 był dla Prokuratorii Generalnej, podobnie jak lata poprzednie, okresem wypełnionym licznymi zadaniami, których realizacja w sposób bezpośredni i znaczący wpływała na ochronę majątkową interesów państwa polskiego.

    W omawianym okresie sprawozdawczym działalność Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa ogniskowała się wokół trzech zasadniczych celów: wykonywania zastępstwa procesowego Skarbu Państwa oraz zastępstwa Rzeczypospolitej Polskiej - w tym wyłącznego zastępstwa procesowego Skarbu Państwa w postępowaniach przed Sądem Najwyższym - wydawania opinii prawnych oraz udziału w procesie tworzenia prawa.

    W roku 2012 liczba spraw sądowych zarejestrowanych w Prokuratorii Generalnej wyniosła 4709, z czego 358 przed Sądem Najwyższym oraz 4351 przed sądami powszechnymi i polubownymi, co w zestawieniu z poprzednim rokiem stanowi wzrost o 5,16%. Suma wszystkich roszczeń w zarejestrowanych sprawach wyniosła 8777 mln zł oraz 24 mln dolarów i ponad 80 mln euro. W przypadku aż 1527 spraw wartość przedmiotów sporu wyniosła więcej niż 1 mln zł, co stawia te sprawy w rzędzie niezwykle istotnych ze względu na interes Skarbu Państwa.

    Zestawienie to pokazuje nam w całej rozciągłości, przed jaką skalą wyzwań i pracy stanęła w omawianym okresie sprawozdawczym Prokuratoria Generalna.

    Ze względu na stopień skomplikowania materii wielu spraw prowadzonych przez Prokuratorię Generalną z uznaniem należy odnieść się do skuteczności tej instytucji w postępowaniach przed sądami. Ze wspomnianej wcześniej liczby prowadzonych spraw aż 2768 spraw zakończyło się wygraną. Za jednoznacznie przegrane należy uznać 205 spraw, w przypadku 1187 spraw zakończono to w inny sposób - poprzez umorzenie lub uznanie braku właściwości Prokuratorii Generalnej.

    Mimo spadku w porównaniu z poprzednim rokiem sprawozdawczym, w roku 2012 na wysokim poziomie utrzymała się działalność Prokuratorii Generalnej w zakresie rozpatrywania wniosków o wydanie opinii prawnych oraz sporządzania samych opinii.

    Na uznanie zasługuje także tradycyjnie wysoka aktywność Prokuratorii Generalnej w zakresie tworzenia prawa. W roku sprawozdawczym wpłynęło do tej instytucji 727 wniosków o wydanie opinii legislacyjnej do dokumentów rządowych, w tym aż do 147 projektów ustaw.

    Istotnym komponentem działalności Prokuratorii Generalnej było zaangażowanie w sprawy międzynarodowe, arbitrażowe i instytucjonalne. W tym obszarze główna rola Prokuratorii Generalnej sprowadza się do zastępstwa procesowego Rzeczypospolitej Polskiej.

    Wykonanie planu wydatków Prokuratorii Generalnej w roku 2012 wyniosło 83,59%. Instytucja została poddana kontroli zarządczej za okres sprawozdawczy.

    Wieloletnia już z dzisiejszej perspektywy praktyka działalności Prokuratorii Generalnej potwierdza zasadność jej powołania i pozwala stwierdzić, z jak ważną z punktu widzenia interesów państwa instytucją mamy do czynienia.

    W roku sprawozdawczym 2012 Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wywiązała się ze swoich zadań w sposób rzetelny i zasługujący na uznanie. W związku z powyższym Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska wnosi o przyjęcie sprawozdania Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. Dziękuję.



Poseł Jacek Tomczak - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: