Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (druki nr 1946 i 1972).


Poseł Jakub Szulc:

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Państwo Ministrowie! Wysoka Izbo! Państwo ministrowie tak naprawdę odpowiedzieli bardzo szczegółowo chyba na wszystkie pytania merytoryczne, które były zadawane w toku dyskusji.

    (Poseł Henryk Kowalczyk: Na moje nie.)

    Chciałbym zatem zgłosić tylko kilka uwag co do trybu i sposobu pracy.

    Pan poseł Romanek mówił o tym, że minister Rostowski, który współtworzył reformę OFE, którą dzisiaj się zajmujemy, gdzieś się schował. Otóż chciałbym poinformować pana posła Romanka, że pan premier Rostowski aktywnie uczestniczył w pracach nad tym projektem ustawy podczas analizowania go wczoraj w Sejmie, był obecny przez cały czas, czego o panu pośle Romanku, który jest także członkiem Komisji Finansów Publicznych, o ile dobrze sobie przypominam, powiedzieć nie można. (Oklaski) Tak więc gdyby pan poseł był obecny na sali, to widziałby, że minister Rostowski nie tylko się nie chował, ale wręcz aktywnie uczestniczył i zabierał głos podczas wczorajszych prac nad projektem.

    Chciałbym także poruszyć kwestię, o której bardzo długo mówiliśmy. Zresztą powiedziała o tym pani minister Leszczyna. Spędziliśmy 2,5 godziny na jałowej dyskusji o tym, czy i w jaki sposób procedować nad projektem, zamiast po prostu nad nim procedować. Otóż, Wysoki Sejmie, powtórzę jeszcze raz. Dyskusja nad zmianami w OFE rozpoczęła się w momencie opublikowania rządowego raportu na temat systemu w czerwcu tego roku. Projekt i założenia zmian były znane we wrześniu tego roku. Od tego czasu toczyła się debata publiczna na temat konkretnych rozwiązań, które są zawarte w tym projekcie. Natomiast jeżeli chodzi o sam druk sejmowy nr 1946, który był wczoraj przedmiotem prac Komisji Finansów Publicznych, nosi on datę 22 listopada.

    Wysoka Izbo, wiem, że niektórym z nas ciężko jest zapoznać się z tekstem, ale, na Boga, były na to dwa tygodnie i można było to zrobić. W związku z tym używanie argumentu, że prace w komisji prowadzono szybko i nie było możliwości przygotowania się, są nieuprawnione, podobnie jak argument - chyba pan poseł Bogucki takim właśnie się posłużył, daję panu posłowi szansę na sprostowanie - że podczas wczorajszych prac w ramach Komisji Finansów Publicznych głosu nie mogli zabrać eksperci. Otóż przede wszystkim - powtarzam tutaj słowa pana przewodniczącego Rosatiego, który prowadził wczorajsze obrady - każdy, kto chciał wziąć wczoraj udział w pracach komisji, mógł to zrobić, co więcej, każdy, kto wziął udział w pracach komisji, mógł zabierać głos. Z tej możliwości bardzo skwapliwie korzystał pan poseł Bogucki, który obrażał posłów, na co również zwracał uwagę pan przewodniczący Rosati.

    Na koniec chciałbym powiedzieć, iż tych 999 poprawek, które państwo z Solidarnej Polski zapowiedzieliście ustami pana posła Boguckiego, w moim przekonaniu stanowi dokładnie to samo, co zaprezentował Ruch Palikota, a dzisiaj Twój Ruch, podczas prac nad budżetem na rok 2013. Gdybym wierzył w to, że państwo chcecie w jakikolwiek sposób wykazać się dobrą wolą, to apelowałbym do państwa o to, żebyście te poprawki wycofali. Wiem jednak, jaka jest rzeczywistość, w związku z czym życzę powodzenia. Myślę, że i wyborcy, i przyszli emeryci dokładnie to panu, panie pośle, zapamiętają. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jakub Szulc - Wystąpienie z dnia 05 grudnia 2013 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także: