Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1917 i 1952).


Poseł Zbigniew Włodkowski:

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę przedstawić stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, zawartego w druku sejmowym nr 1917.

    Rada Ministrów nadała projektowi ustawy tryb pilny w związku z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 stycznia 2013 r., w którym stwierdzono niezgodność przepisów dotyczących rekrutacji do publicznych przedszkoli i publicznych szkół z art. 92 ust. 1 konstytucji, głównie ze względu na brak odpowiednich regulacji na poziomie ustawy. Artykuł 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty straci moc obowiązującą z dniem 19 stycznia 2014 r., w związku z czym brak będzie podstaw prawnych do przeprowadzenia w roku szkolnym 2014/2015 rekrutacji dzieci i młodzieży do publicznych przedszkoli, szkół i wymienionych w ustawie placówek. Trybunał Konstytucyjny wskazał też, iż brakuje wytycznych dotyczących zasad przeprowadzania rekrutacji do przedszkoli i szkół w przepisie upoważniającym oraz że na poziomie ustawy nie określono sposobu przeprowadzania i procedury rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół różnych typów oraz procedury odwoławczej od decyzji o nieprzyjęciu kandydata. Ponadto Trybunał Konstytucyjny wskazał, że szczególnym mankamentem dotychczasowych przepisów jest brak określenia w ustawie katalogu cech kandydatów do przedszkoli, szkół oraz ich hierarchii względem siebie, w tym wskazania grupy kandydatów o szczególnym statusie uprzywilejowania.

    Biorąc pod uwagę wytyczne Trybunału Konstytucyjnego, w rządowym projekcie ustawy określone zostały trzy grupy kryteriów, którymi należy kierować się w procesie rekrutacji. Pierwsza grupa to kryteria uwzględniające zakres potrzeb osób, które z przyczyn losowych mają trudniejszą sytuację, zwłaszcza rodzinną i zdrowotną. Druga grupa kryteriów to kryteria określane przez organy prowadzące, których spełnienie powinno zapewnić jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka, jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Organy prowadzące powinny również uwzględnić w tej grupie kryteriów potrzeby rodzin, w których rodzic samotnie wychowujący dziecko będące kandydatem do placówki oświatowej musi pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi. Trzecia grupa kryteriów uwzględnia indywidualne zdolności kandydatów, ich predyspozycje i zainteresowania, które powinny być wzięte pod uwagę przy dokonywaniu rekrutacji do szkół i placówek, w których wymagane są specjalne predyspozycje.

    Podczas prac nad projektem w podkomisji nadzwyczajnej słusznie usunięto z projektu pięć przepisów, co do których uznano, że wykraczają poza zakres spraw uwzględnionych w wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Natomiast Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę na to, że w projekcie ustawy nie uwzględniono możliwości przyjmowania w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego na kwalifikacyjne kursy zawodowe osób, które posiadają świadectwo czeladnicze. W związku z tym zmodyfikowany został art. 20r, który po zmianie określa, że w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego na dany kwalifikacyjny kurs zawodowy przyjmuje się kandydatów, którzy nie posiadają żadnych kwalifikacji zawodowych, natomiast pozostali kandydaci w trakcie postępowania rekrutacyjnego przyjmowani są według kolejności zgłoszeń. Zapis ten spełnia oczekiwania Związku Rzemiosła Polskiego.

    Mój klub z dużym zadowoleniem przyjął propozycję ministra edukacji dotyczącą uregulowania kwestii zatrudniania w przedszkolach osób niebędących nauczycielami do prowadzenia zajęć dodatkowych rozwijających zainteresowania dzieci. Zapis spełnia oczekiwania rodziców w zakresie możliwości organizowania zajęć dodatkowych, takich jak rytmika, zajęcia plastyczne, teatralne, sportowe, prowadzonych przez specjalistów. Wydaje nam się, że jest to zapis lepszy niż ten, który umożliwiał zatrudnianie przez szkoły czy wprowadzanie do szkół niepublicznych firm. Osoby zatrudnione w tych firmach również nie posiadały kwalifikacji pedagogicznych, a dyrektor przedszkola nie miał żadnego wpływu na jakość ich pracy.

    Pani Marszałek! W związku z powyższym klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zbigniew Włodkowski - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


88 wyświetleń

Zobacz także: