Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

20 punkt porządku dziennego:


Informacja minister edukacji narodowej na temat skutków wynikających ze zmiany ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, dokonanej ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r., w zakresie przeprowadzania zajęć dodatkowych na terenie przedszkoli, niejednoznaczności rozstrzygnięć legislacyjnych powodujących niepokój i protesty rodziców dzieci uczęszczających do publicznych przedszkoli.


Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pierwsze pytanie. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi prace nad ofertą kształceniową dla nauczycieli przedszkola, jeśli chodzi o przygotowanie do prowadzenia zajęć dodatkowych w przedszkolach? Chodzi oczywiście o ofertę opartą na zdiagnozowanych potrzebach przedszkoli i przedszkolaków.

    Drugie pytanie. Zadałem sobie trud i odwiedziłem kilka przedszkoli. Rozmawiałem nie tylko z dyrektorkami, ale i z nauczycielkami. Wniosek z tych wizyt jest następujący. Nauczycielki przedszkoli czują się przygotowane do prowadzenia wszelkich zajęć w przedszkolu. Nie chcą być dodatkiem do zajęć dodatkowych. Dlaczego o tym mówię? W czasie jednego z posiedzeń komisji usłyszałem, że przez działania Ministerstwa Edukacji Narodowej pracę straci około 3 tys. osób prowadzących zajęcia dodatkowe. Należy przypomnieć, że w przedszkolach pracuje 93 tys. nauczycielek i nauczycieli, tak więc mam wrażenie, że te relacje są zakłócone. (Dzwonek)

    W związku z tym mam pytanie: Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej posiada informacje co do liczby osób zatrudnionych lub prowadzących zajęcia dodatkowe w przedszkolach? Chodzi tu o liczbę osób i godzin. Dziękuję.



Poseł Lucjan Marek Pietrzczyk - Wystąpienie z dnia 22 listopada 2013 roku.


107 wyświetleń

Zobacz także: