Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym (druki nr 1820 i 1893).


Poseł Stanisława Prządka:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej pragnę przedstawić stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym.

    Zakłada on wydłużenie o dwa lata okresu, w którym zachowują moc wpisy w dotychczasowych rejestrach sądowych, a do odpisów, wyciągów, zaświadczeń oraz skutków prawnych wpisów stosuje się przepisy obowiązujące do dnia wejścia w życie ustawy wyłącznie w zakresie niezbędnym do tej rejestracji oraz do dochodzenia lub zaspakajania roszczeń wobec podmiotów wpisanych do dotychczasowego rejestru.

    Ustawa z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym ogranicza w czasie do dnia 31 grudnia 2013 r. moc wpisów w rejestrach dotychczasowych oraz możliwość posługiwania się odpisami, wyciągami i zaświadczeniami z tych rejestrów. Wskazana powyżej ustawa miała ostatecznie uregulować sytuację prawną nieprzerejestrowanych podmiotów. W praktyce jednak wywołuje niezwykle poważne spory, a jej skutki mogą być często zupełnie odwrotne do zakładanych. Problem jest istotny, dotyczy bowiem ponad 100 tys. spółek i 80 tys. innych podmiotów: fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni itp., których wciąż nie przerejestrowano z rejestru handlowego B. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych jednostka organizacyjna, w szczególności spółka, uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do rejestru.

    Należy domniemywać, że wejście tych regulacji w życie oznacza utratę bytu prawnego przez podmioty wpisane do rejestru handlowego B, a ustawodawca dotychczas nie uregulował wprost skutków utraty mocy wpisu do tego rejestru ani nie zostały rozwiązane kwestie dotyczące majątku i zobowiązań tych podmiotów. Tego typu sytuacja stoi w jawnej sprzeczności z fundamentalnymi wartościami dla prawidłowego funkcjonowania życia gospodarczego, czyli zasadami pewności i bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. W tej sytuacji zasadne jest przesunięcie terminu, w którym podmioty nieprzerejestrowane do Krajowego Rejestru Sądowego będą mogły dokonać tego do 31 grudnia 2015 r., zgodnie z proponowanymi zapisami w omawianym projekcie ustawy.

    Niezwykle istotna jest również możliwość posługiwania się odpisami, wyciągami i zaświadczeniami z tych rejestrów, ponieważ posiadają one moc dokumentów urzędowych, czyli stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Korzystają one z dwóch domniemań: prawdziwości, czyli pochodzenia od kompetentnego organu, oraz zgodności z prawdą treści złożonego oświadczenia.

    W aktualnym stanie prawnym istnieją spółki zawiązane przed 1 września 1939 r., wpisane w rejestrze handlowym B, które od kilkudziesięciu lat nie prowadzą działalności gospodarczej. Wpisy dotyczące tych spółek często w rażący sposób rozmijają się z rzeczywistością. Dotyczą one bowiem często organów, których kadencja wygasła, a dodatkowo ich członkowie nie żyją.

    Należy przy tym zauważyć, że podmioty, które są ujawnione w rejestrze handlowym B, biorą udział w obrocie gospodarczym, powołując się właśnie na dokumenty: odpisy, wyciągi czy zaświadczenia, co do których może występować obawa o ich aktualność.

    Należy podkreślić słuszną uwagę zapisaną w opinii Krajowej Rady Sądownictwa, z którą mój klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej absolutnie się zgadza, ponieważ w latach 2000-2010 terminy były już kilkakrotnie wydłużane poprzez przeprowadzane w tym okresie nowelizacje. Podmioty, które rzeczywiście były zainteresowane kontynuowaniem działalności, miały wystarczająco dużo czasu na dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Wydłużanie funkcjonowania starych wpisów nie sprzyja bezpieczeństwu obrotu gospodarczego.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej widzi potrzebę pilnego, kompleksowego uregulowania kwestii dotyczących majątku i zobowiązań podmiotów wpisanych do rejestru handlowego B. (Dzwonek) Podobne stanowisko zawarła w swojej opinii Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Proponowane wydłużenie o dwa lata okresu, w którym zachowują moc wpisy w dotychczasowych rejestrach, powinno być wykorzystane do definitywnego uporządkowania tej kwestii i liczymy, że pan minister podejmie pilnie te prace.

    Z tego powodu Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za przyjęciem tej ustawy po to, żeby dać szansę przedsiębiorcom, tak aby nie tracili swoich szans i możliwości, ale także ministerstwu na dopracowanie wszystkich niezbędnych przepisów. Dziękuję bardzo.



Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


57 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:







Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 24 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2014...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Informacja o istotnych problemach wynikających z działalności i...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Stanisława Prządka - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o nieodpłatnej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy