Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o:
  1) obywatelskim projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych,
  2) poselskim projekcie ustawy o ogrodach działkowych,
  3) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych,
  4) poselskim projekcie ustawy o ogrodach działkowych
  (druki nr 1204, 1148, 1170, 1240 i 1811).


Poseł Piotr Zgorzelski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej! Szanowni Państwo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt przestawić nasze stanowisko odnośnie do sprawozdania komisji o projekcie ustawy o ogrodach działkowych, o rodzinnych ogrodach działkowych, ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, o rodzinnych ogrodach działkowych oraz o ogrodach działkowych.

    Omawiając problematykę projektów dotyczących rodzinnych ogrodów działkowych, należy rozpocząć od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 lipca 2012 r. Trybunał orzekł o niekonstytucyjności ponad połowy przepisów ustawy o ogrodach działkowych. Odroczył o 18 miesięcy utratę mocy niemal wszystkich przepisów niezgodnych z konstytucją.

    Termin, w którym ustawa przestanie obowiązywać, to koniec stycznia 2014 r. Z upływem tego terminu wygasną wszelkie prawa przynależne dziś Polskiemu Związkowi Działkowców oraz samym działkowcom. Zajmowane dziś przez działkowców działki zostaną zwrócone właścicielom gruntów, czyli Skarbowi Państwa i gminom. Za niedopuszczalne uznajmy, aby terminy te nie zostały zachowane. Sejm musi uchwalić nową ustawę w odpowiednim czasie.

    Trybunał w swoim orzeczeniu uznał za niezgodne kluczowe zasady funkcjonowania ogrodów działkowych, między innymi przepisy dotyczące oddawania gruntów pod ogrody, gospodarowania działkami, a także zrzeszania się działkowców. Należy podkreślić, że swoje projekty ustaw złożyły SLD, Solidarna Polska, Platforma Obywatelska oraz grupa blisko miliona obywateli, w większości działkowców.

    Jako Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego już po wstępnych spotkaniach z przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców dokonaliśmy dogłębnej analizy prawnej projektu pod kątem zgodności z zapadłym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W wyniku analizy orzeczenia i obywatelskiego projektu rekomendowaliśmy poparcie obywatelskiego projektu w pierwszym czytaniu i skierowanie go do dalszych prac w komisji. Od samego początku staliśmy na stanowisku, że obywatelski projekt jest projektem, który popieramy, a także powinien być projektem wiodącym przy tworzeniu nowej ustawy.

    Przeprowadziliśmy liczne konsultacje ze środowiskami związanymi z rodzinnymi ogrodami działkowymi, zarówno z władzami Polskiego Związku Działkowców, czego wyraz dawaliśmy na sejmowych konferencjach prasowych, jak i z działkowcami z naszych okręgów wyborczych. Te liczne rozmowy ze wszystkimi działkowcami umacniały nas w poczuciu, że dla nich ogrody działkowe to niezwykle ważne miejsce. Ogrody to przecież zielone płuca miast, to także forma spędzania wolnego czasu, sposób na życie, a często niestety także na przeżycie.

    Z całą mocą pragnę jeszcze raz podkreślić, że Polskie Stronnictwo Ludowe stoi po stronie działkowców, zarówno jeśli chodzi o kwestie socjalne, jak i kwestie związane z własnością, w tym przypadku miejsca, w którym ludzie chcą spędzać wolny czas. Od początku sprzeciwialiśmy się wywłaszczeniom rodzinnych ogrodów działkowych, których tereny stanowią łakomy kąsek pod inwestycje deweloperskie. Chodzi o działki, na których ludzie pracują od wielu lat i są z tego zadowoleni. Nasz upór opłacił się i przyniósł efekt.

    Prace nad projektem o rodzinnych ogrodach działkowych trwały prawie siedem miesięcy. Liczne posiedzenia utworzonej nadzwyczajnej podkomisji nie były łatwe. Jako poseł uczestniczący w pracach podkomisji jestem dumny, że praca całego Polskiego Stronnictwa Ludowego dała efekt w postaci projektu, nad którym dzisiaj pochyliła się Wysoka Izba.

    Wczoraj w godzinach wieczornych połączone komisje infrastruktury i samorządu terytorialnego przyjęły sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej, dzięki któremu zostaną zabezpieczone interesy działkowców. Komisje przyjęły poprawki zgłoszone przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz Biuro Legislacyjne. Ważną poprawkę stanowi przeniesienie do odrębnej ustawy przepisów dotyczących uwłaszczenia. Cieszę się, że na samym końcu prac nad projektem niektórzy posłowie wreszcie przekonali się, że dotychczas forsowane przez nich rozwiązania nie są korzystne dla obywateli. Uwłaszczenie zostawmy do przyszłej pracy, gdyż najważniejsze jest wypracowanie całej reszty przepisów.

    Kolejną ważną zmianą wypracowaną na zakończenie prac jest poprawka dotycząca przynależności organizacyjnej działkowców. Ustalamy w ustawie termin 12 miesięcy, w którym zarządy ogrodów działkowych prowadzonych przez stowarzyszenia ogrodowe będą musiały zwołać zebrania wszystkich działkowców, by to oni zdecydowali, czy chcą pozostawać w Polskim Związku Działkowców, czy chcą powoływać odrębne stowarzyszenia. Przypomnę tylko, że dominująca pozycja PZD stanowiła istotny element wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

    Projekt ustawy wprowadza także przepisy dotyczące likwidacji ogrodów. Likwidacja była największym zarzutem ze strony społeczeństwa wobec rozwiązań forsowanych przez Platformę. Muszę wszystkich uspokoić: istnieje możliwość żądania likwidacji rodzinnych ogrodów działkowych, jednak tylko wtedy gdy ich funkcjonowanie jest sprzeczne z obowiązującymi przepisami, czyli planem zagospodarowania przestrzennego, właściciel musi przedstawić propozycję nieruchomości zamiennej, a ponadto prawo do nieruchomości zostało nabyte przez stowarzyszenie ogrodowe nieodpłatnie.

    Ponadto ważnym rozwiązaniem jest przyjęcie prawa do dziedziczenia. Działkowiec może w drodze umowy przenieść prawa i obowiązki wynikające z prawa do działki na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej.

    Wysoki Sejmie! Reasumując, Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się, że ostatecznie projekt odpowiada potrzebom działkowców, o co walczyliśmy od samego początku prac. Opowiadamy się za przyjęciem projektu dotyczącego rodzinnych ogrodów działkowych. (Oklaski)



Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:








Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Piotr Zgorzelski - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy