Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy (druk nr 1885).


Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność w imieniu wnioskodawców przedstawić projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy, druk nr 1885, który dotyczy zakazu agitacji wyborczej w kościołach.

    Chcę powiedzieć, że składamy ten projekt na wniosek licznych wiernych (Wesołość na sali), którzy zgłosili się do nas, ponieważ mają, jak to powiedzieli, po prostu dość polityki w kościołach. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ależ panie pośle.)

    Myślę, że te oklaski są właśnie dla wiernych. Chodzi o to, aby uwolnić polski Kościół od polityki, stąd też przedkładamy ten projekt.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: To co z tego?)

    W Polsce obowiązuje zasada rozdziału Kościoła i państwa. Niestety, wielokrotnie byliśmy świadkami tego, że strona kościelna bezpośrednio angażowała się po stronie niektórych polityków, ale również partii politycznych. Takie działania miały również miejsce w trakcie kampanii wyborczych. Żeby podać przykłady, wymienię trzy z ostatnich kampanii wyborczych. Pierwszy przykład pochodzi z ˝Gazety Wrocławskiej˝ i dotyczy Wałbrzycha. Świdnicka kuria biskupia potępiła zachowanie księży, którzy w trakcie niedzielnej mszy agitowali za kandydaturą Piotra Kruczkowskiego na prezydenta Wałbrzycha. Zgadzamy się tutaj z kurią biskupią. Oczywiście księża nie są po to, aby przyszli prezydenci prosili ich o robienie im kampanii. Czytamy m.in., że w trakcie...

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Franciszek kazał.)

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Przepraszam.

    Pani poseł Pawłowicz, to nie pani ma głos.

    Poseł Dariusz Joński:

    Dziękuję.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Ja tylko chciałam powiedzieć, że papież Franciszek kazał.)

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Przepraszam panią, proszę nie utrudniać prowadzenia obrad, głos ma pan poseł Joński.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: Przepraszam, panie marszałku.)

    Proszę bardzo.

    Poseł Dariusz Joński:

    Nawiązując do tego artykułu, aby oddać to, co miało miejsce, warto zacytować, iż kilku duchownych udzieliło poparcia prezydentowi. Niektórzy posunęli się do tego, że kandydaturę Kruczkowskiego promowali w trakcie niedzielnych nabożeństw. W trakcie mszy ksiądz reklamował z ambony Piotra Kruczkowskiego, a dyskredytował jego kontrkandydata Mirosława Lubińskiego, obecnego prezydenta Wałbrzycha, który był w II turze. To jest jeden z przykładów.

    Drugi przykład. Jest taki portal, na pewno państwo znacie, Strefa Wolnego Słowa - Niezależna.pl. Często też korzystam z tego portalu. Wyborcza agitacja proboszcza. Proboszcz parafii w Kolbudach k. Gdańska z ambony namawiał wprost do głosowania na - no właśnie - kandydata Platformy Obywatelskiej.

    (Poseł Artur Ostrowski: Na Platformę?)

    Na Platformę, stało się.

    (Poseł Krystyna Pawłowicz: A to się nie zgadzam, tylko na PiS.)

    Kolejny przykład - oj, chyba też chodzi o Prawo i Sprawiedliwość - pochodzi z Pabianic. Na ogrodzeniach kościołów i plebanii wisiały banery reklamowe i rozdawano ulotki kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w Pabianicach.

    (Głos z sali: A SLD, PSL?)

    Nie znalazłem takich przykładów.

    (Poseł Małgorzata Sadurska: A szkoda.)

    Nasz projekt tak naprawdę, jak państwo widzicie, wychodzi naprzeciw wiernym i przede wszystkim ma chronić polski Kościół przed polityką, a więc będzie działał na korzyść Kościoła. (Oklaski) Wielu duchownych to bowiem zdecydowani przeciwnicy wspierania przez Kościół niektórych polityków i ugrupowań politycznych. Naszym projektem tym wielu duchownym chcemy pomóc. Jestem przekonany, że wszyscy jesteśmy tutaj także po to, żeby tego apelu wysłuchać. Naszym projektem chcemy również dać szansę wszystkim politykom, szczególnie w tych niedużych miastach i na wsi, gdzie w trakcie wyborów samorządowych kampania prowadzona jest w kościołach i może mieć decydujący wpływ na wynik wyborczy. W wyborach samorządowych bowiem często o zwycięstwie decydują przecież pojedyncze głosy.

    Przepisy Kodeksu wyborczego wykluczają prowadzenie kampanii wyborczych na terenie instytucji publicznych, rządowych, samorządowych, sądów, szkół czy jednostek wojskowych, jednakże o kościołach i innych związkach wyznaniowych nie wspominają. Jest to dziwne, gdyż najczęściej właśnie na terenie kościołów, o których dzisiaj mówimy, jako miejsc publicznych, a nie wymienionych instytucji czy organów, prowadzone są działania o charakterze kampanii wyborczej na rzecz konkretnej partii czy konkretnych kandydatów.

    Chcę powiedzieć, że w tym projekcie wnioskodawcy proponują dwie zmiany. Jedna zmiana dotyczy poszerzenia katalogu miejsc publicznych, w których zakazana byłaby kampania wyborcza, o teren kościołów oraz innych związków wyznaniowych, zaś druga zmiana, mająca związek ze zmianą pierwszą, dotyczy rozszerzenia podmiotowego, jeśli chodzi o karanie osób, które prowadzą agitację wyborczą w miejscach publicznych, także na terenie kościołów oraz innych związków wyznaniowych.

    Wprowadzenie w życie wnioskowanych zmian naszym zdaniem wywoła bardzo pozytywne skutki społeczne i prawne, gdyż wyeliminuje działania niektórych przedstawicieli Kościoła na rzecz konkretnych partii czy kandydatów, a tym samym doprowadzi do zrealizowania wskazanych wyżej zasad konstytucyjnych i kościelnych co do neutralności i autonomii kościołów i innych związków wyznaniowych. Nastąpi więc dostosowanie zasad wyborczych do obowiązującego prawa.

    Oczywiście tego projektu byśmy nie składali, gdyby takiej sytuacji nie było. Ale niestety - a cechuje to przede wszystkim wybory samorządowe - przedstawiciele polskiego Kościoła angażują się w kampanie wyborcze. Projekt, który składamy, ma po prostu dać szanse na to, aby uwolnić polski Kościół od polityki. Bardzo proszę o przyjęcie zaproponowanego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Anna Paluch: Ale cienko, bez wyrazu.)



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


103 wyświetleń




Zobacz także:





Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Joński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy