Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013 (druki nr 1871 i 1896).


Poseł Marek Hok:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013.

    Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 26 października 2010 r. orzekł o niezgodności art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim wskazany przepis ustawy określa zobowiązanie budżetu państwa do finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne wszystkich wskazanych w nim rolników i ich domowników, podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, prowadzących działalność rolniczą bez względu na wysokość osiąganych przez nich przychodów.

    Wyżej wymieniony przepis miał utracić moc obowiązującą z upływem 15 miesięcy od dnia ogłoszenia tego wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, tj. z dniem 4 lutego 2012 r.

    Na skutek ww. wyroku w dniu 1 lutego 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za rok 2012, która określiła nową wysokość i nowy sposób opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Wskazane zasady były również przyjęte w roku 2013 na skutek nowelizacji ww. ustawy - ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za rok 2012.

    W niniejszym projekcie przewiduje się zmianę ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013 przez przyjęcie analogicznych rozwiązań w zakresie wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników również na rok 2014. Kontynuacja w tym roku rozwiązania przyjętego w latach 2012-2013 wynika z faktu, że systemowe zmiany w zakresie obowiązku podatkowego i składkowego rolników mają charakter wielopłaszczyznowy i złożony. Minister finansów opracował projekt założeń mający na celu włączenie działalności rolniczej do powszechnego systemu podatku dochodowego. Organem odpowiedzialnym za jego opracowanie jest minister finansów we współpracy z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. Zmiany proponowane w wyżej wymienionym projekcie założeń mają złożony charakter, albowiem dochody z działalności rolniczej dotychczas pozostawały poza systemem podatku dochodowego. Działalność rolnicza, jakkolwiek zbliżona charakterem do działalności gospodarczej, charakteryzuje się jednak pewną specyfiką, którą należy brać pod uwagę przy opracowywaniu zasad dotyczących opodatkowania dochodów z tej działalności. Opracowanie tych zasad wymaga pogłębionej analizy, co znacznie wydłuża czas zakończenia prac. Istotne znaczenie ma również konieczność podejmowania wspólnych działań z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, których celem powinno być wypracowanie wspólnej koncepcji włączenia działalności rolniczej do systemu podatku dochodowego. Powyższe względy przesądziły zatem o terminie potencjalnego wejścia w życie rozwiązań systemowych i przyjęciu rozwiązania przejściowego jeszcze do końca 2014 r.

    W niniejszym projekcie zawarto tożsame rozwiązania, jak w przypadku przyjętych na lata 2012 i 2013, które dotyczyły struktury opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne rolników. Proponowane rozwiązanie, podobnie jak rozwiązanie przyjęte na lata 2012 i 2013, w zmienionej ustawie będzie miało charakter periodyczny i odnosić się będzie do składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników wyłącznie za okres do końca 2014 r. Warto podkreślić, że w trakcie konsultacji społecznych żaden podmiot nie zgłosił uwag i zastrzeżeń merytorycznych do projektowanych rozwiązań prawnych, poza uwagami sprowadzającymi się do zakwestionowania rozwiązań tymczasowych. Podmioty społeczne, z którymi projekt konsultowano, zwróciły uwagę na potrzebę wprowadzenia rozwiązań docelowych i stałych.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Posłowie Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska będą głosowali za proponowanym projektem zmiany ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 20 listopada 2013 roku.


63 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Hok - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy