Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Finansów Publicznych o obywatelskim i komisyjnym projektach ustaw o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druki nr 19, 230 i 619).


Poseł Waldy Dzikowski:

    Panie marszałku, nie w trybie sprostowania nazwiska, ale chciałbym poprosić ze względu na zadawane pytania o chwilę cierpliwości i mimo że...

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Ona będzie bardzo ograniczona, panie pośle, to muszę panu szczerze powiedzieć.

    Poseł Waldy Dzikowski:

    Ale już za tę ograniczoną dziękuję.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Proszę próbować.

    Poseł Waldy Dzikowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym powiedzieć, że system janosikowego, czyli wpłat do budżetu państwa, stanowi w systemie finansów komunalnych 1,2%. Wyrównywanie szans dochodowych w samorządach załatwia tak naprawdę w dziewięćdziesięciu kilku procentach subwencja wyrównawcza. Demony krążą, jeżeli chodzi o ten system wpłat janosikowego. On wymaga naprawy, pochodzi z roku 2003, wtedy był uchwalany. Odpowiedzią na orzeczenie, jeszcze raz powtarzam, Trybunału Konstytucyjnego jest to sprawozdanie - żeby było jasne. To nie jest wymysł podkomisji ani połączonych komisji, tylko to jest praktycznie w 100% odpowiedź na orzeczenie trybunału. Tam są zawarte wszystkie mechanizmy.

    Drodzy państwo, ja się uczyłem tego rok, to nie jest łatwy mechanizm. Po to występuję w trybie sprostowania, żeby państwa trochę zapoznać z tą wiedzą. Nie jest to łatwy do zrozumienia mechanizm, to prawda, ale wymaga naprawy. To sprawozdanie jest odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Jedno nas tylko poróżniło - jedno. Mianowicie jeżeli chodzi o kwestię pierwszej rezerwy, która jest w dyspozycji ministra finansów, to rozwiązaliśmy ją zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, bo ona okazała się niekonstytucyjna. Wszystkie gminy nie tracą. To, o czym mówił pan przewodniczący Makowski, jest prawdą. Żadna z gmin. To jest proste. Jeżeli z systemu ubywa 230 mln zł i wchodzi z tej rezerwy 230 mln zł, to wszystko się bilansuje, nikt nie traci. Część gmin nawet zyskuje, zwłaszcza gmin biedniejszych, jeżeli chodzi o zmianę mechanizmów i wskaźników. Taki sam system miał być stosowany w odniesieniu do powiatów i województw. Tam także chodziło o kwotę circa dwustu kilku milionów złotych. Sięgnęliśmy po tę rezerwę, bo wtedy nie było innych pieniędzy w budżecie państwa i nie było zgody na to, żeby sięgnąć po inne pieniądze, bo ich nie było. To było najłatwiejsze. Co do tego poróżniliśmy się, bo aby ten system stał się neutralny (Dzwonek), zdecydowaliśmy się na to. Dzisiaj możemy przygotować to sprawozdanie w ciągu 5 minut, odpowiadam na różnego rodzaju pytania - 5 minut - jeżeli oczywiście znajdzie się kwota dwustu kilku milionów złotych, która wpłynie do systemu i zrekompensuje prawidłowo już teraz działający system. I żeby było jasne: ten system jest gotowy, drodzy państwo, całkowicie gotowy.

    Wicemarszałek Jerzy Wenderlich:

    Panie pośle, czas minął.

    Poseł Waldy Dzikowski:

    I proszę zajrzeć do tego sprawozdania. (Oklaski)



Poseł Waldy Dzikowski - Wystąpienie z dnia 23 października 2013 roku.


117 wyświetleń

Zobacz także: