Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o:
  1) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  2) poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  3) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym
   (druki nr 1610, 1611, 1725 i 1815).


Poseł Zbigniew Matuszczak:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym. W trakcie pierwszego czytania każdy z ww. projektów ustaw omawiany był odrębnie. Na etapie prac w komisji podjęta została uchwała o wspólnym rozpatrzeniu tych projektów.

    Do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wniesiono żadnych merytorycznych zmian. Projekt nowelizuje dwie kwestie. Po pierwsze, przewiduje zmianę terminu zaliczenia przez banki do przychodów należnych przychodów pochodzących ze zbycia praw do strumienia pieniądza sekurytyzowanych wierzytelności z tytułu kredytów i pożyczek. Obecnie przychód powstaje w momencie zbycia tych praw, proponowane zmiany spowodują natomiast, że moment powstania przychodu występował będzie w dacie wymagalności rat kapitałowych, a jeżeli spłata raty nastąpi wcześniej - w dacie faktycznego spłacenia raty. Drugą istotną zmianą jest propozycja zwolnienia z podatku dochodowego przychodów Krajowego Funduszu Kapitałowego oraz odsetek od tych środków przechowywanych na rachunkach bankowych lub lokatach. Chodzi tu głównie o dotacje z budżetu państwa oraz o środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi.

    Podobnie żadnych istotnych zmian komisja nie wprowadziła do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że wolne od podatku są m.in. dochody uzyskane ze zbycia akcji lub udziałów otrzymanych w drodze spadku i darowizny w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadku i darowizn. Proponowane zmiany mają natomiast spowodować, że powyższy przepis, po pierwsze, rozszerzy katalog zwolnień o inne papiery wartościowe, a także będzie miał zastosowanie do udziałów i wkładów spółdzielczych, po drugie, jego zakres zostanie ograniczony do dochodów uzyskanych ze zbycia powyższych praw otrzymanych tylko w drodze darowizny.

    Istotnej zmianie ulegną natomiast regulacje dotyczące opodatkowania sprzedaży papierów wartościowych i innych praw wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 105 otrzymanych w drodze spadku. Nowo dodany przepis przewiduje, że spadkobierca będzie mógł od uzyskanej ze sprzedaży kwoty otrzymanych praw odliczyć koszty uzyskania przychodu, czyli wydatki, jakie spadkodawca rzeczywiście poniósł na ich nabycie. Zmiany te spowodują, że opodatkowaniu podlegać będzie różnica pomiędzy ceną uzyskaną ze zbycia papierów wartościowych a wydatkami poniesionymi przez spadkodawcę na ich nabycie.

    W ocenie klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaproponowane zmiany są zasadne.

    Jedyną istotną poprawką o charakterze merytorycznym, którą zgłoszono, jest poprawka do projektu zawartego w druku nr 1725. Ogranicza ona zakres podmiotowy projektu ustawy wyłącznie do spółek komandytowo-akcyjnych. W pierwszej wersji ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych proponowano objąć także spółki komandytowe. Obecny projekt ustawy wprowadza dwa poziomy opodatkowania dochodu wypracowanego przez spółki komandytowo-akcyjne, przy czym komplementariusz, jeżeli otrzyma wypłatę z zysku spółki, będzie miał prawo odliczenia od podatku naliczonego kwoty podatku zapłaconego przez spółkę w tej części, w jakiej podatek spółki obniżył naliczony mu zysk. Akcjonariusze podlegać będą natomiast podwójnemu opodatkowaniu na poziomie spółki oraz w przypadku wypłaty zysków.

    Obecnie w Polsce podwójnie opodatkowane mogą być tylko dochody uzyskiwane przez spółki kapitałowe, akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółek osobowych, w tym komandytowo-akcyjnych, podatek płacą tylko wspólnicy tych spółek, nie ma opodatkowania na poziomie spółki. Podobnie naliczane są koszty, które ponoszą w trakcie swej działalności spółki osobowe. Mimo że są to koszty działalności spółki, zgodnie z obowiązującym prawem stanowią koszty wspólników tej spółki, podlegają łącznemu opodatkowaniu z pozostałymi kosztami tej spółki. To powoduje, że spółki komandytowo-akcyjne stają się coraz bardziej atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej pomimo pewnych wątpliwości co do rzeczywistych intencji proponowanych zmian i terminu wejścia ich w życie popiera projekt dotyczący omawianych ustaw. Dziękuję bardzo.



Poseł Zbigniew Matuszczak - Wystąpienie z dnia 22 października 2013 roku.


96 wyświetleń

Zobacz także: