Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Waldemar Andzel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 27 października br. minie 50 lat od narodzin Aleksandra Marka Szczygło. Uważam, że warto wspomnieć tego znakomitego polskiego polityka, również posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jak i ministra obrony narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

    Urodził się 27 października 1963 r. w Jezioranach. Syn Stanisława i Stefanii Szczygłów, ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Był stypendystą rządu amerykańskiego z zakresu prawa i administracji publicznej na Uniwersytecie Wisconsin w Ameryce. Odbył również praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

    Jesienią 1990 r. poznał Lecha Kaczyńskiego, po raz pierwszy spotkał go osobiście, gdyż zaczął pełnić funkcję jego asystenta w biurze prawnym Komisji Krajowej NSZZ ˝Solidarność˝. Kolejne etapy kariery Aleksandra Szczygły również były bezpośrednio związane z postacią Lecha Kaczyńskiego. Rok później zaczął pracę jako specjalista do spraw legislacyjnych w kierowanym przez ministra Kaczyńskiego Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 1992-1995 był dyrektor gabinetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Dwa lata później pełnił funkcję doradcy głównego inspektora w Głównym Inspektoracie Pracy. W latach 1997-2000 był dyrektorem Departamentu Informacji i Kształcenia Europejskiego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

    Kiedy w 2001 r. na scenie politycznej pojawia się Prawo i Sprawiedliwość, staje w pierwszym szeregu kampanii wyborczej. W kolejnych wyborach startuje i z powodzeniem zdobywa mandaty poselskie w latach 2001, 2005 oraz 2007. W roku 2005 został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Funkcję tę przestał jednak pełnić rok później, rezygnując jednocześnie z zasiadania w parlamencie, by objąć urząd szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

    W 2007 r. został ministrem obrony narodowej. Jako szef tego resortu zainicjował liczne projekty, opracował między innymi koncepcję budowy zawodowych Sił Zbrojnych, kodyfikację prawa wojskowego oraz nową koncepcję szkolenia pilotów.

    Tego samego roku otrzymał nominację do składu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Pod odwołaniu z tego stanowiska Aleksander Szczygło został powołany na sekretarza stanu i kierownika w Ministerstwie Obrony Narodowej. W wyborach parlamentarnych 2007 r. ponownie otrzymał mandat poselski, z którego zrezygnował dwa lata później ze względu na nominację na stanowisko szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Do najważniejszych dokumentów, które powstały w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego pod jego kierownictwem, należą opracowania dotyczące m.in. porwania, prób uwolnienia oraz śmierci polskiego geologa Piotra Stańczaka w Pakistanie (luty i maj 2009 r.), jedności Ukrainy (luty 2010 r.) oraz materiały pt. ˝Ludobójstwo katyńskie w polityce władz sowieckich i rosyjskich (lata 1943-2009)˝, które nie zostały opublikowane.

    Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu rządowego TU-154 w Smoleńsku razem z 95 innymi osobami. Wśród nich byli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

    Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Tam również postawiony został pomnik w tzw. kwaterze smoleńskiej. Cześć jego pamięci! (Oklaski)



Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 23 października 2013 roku.


126 wyświetleń




Zobacz także:


Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 91 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 14 maja 2015 roku.
Oświadczenia poselskie. Posiedzenie Sejmu RP nr 92

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 15 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 27 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 93 Oświadczenie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 09 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Oświadczenie poselskie.

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Waldemar Andzel - Oświadczenie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy