Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W strukturze Polskiej Akademii Nauk obecnie funkcjonuje 5 domów pracy twórczej, 2 ośrodki konferencyjne i 1 dom rencisty. To są dom pracy twórczej w Juracie, w Świnoujściu, ˝Mądralin˝ w Otwocku, w Wierzbie, pod szczytami w Zakopanem, a także ośrodek konferencyjny w Mogilanach, dom zjazdów i konferencji w Jabłonnie i dom rencisty w Konstancinie. Dwa domy pracy twórczej, w Szczyrzycu oraz w Mogilanach, zostały zamknięte - w Szczyrzycu został przeznaczony do zbycia, a w sprawie domu w Mogilanach skierowany został wniosek do ministra skarbu o przekazanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, reprezentowanego przez starostę krakowskiego. Dom pracy twórczej w Zawoi został przekazany Polskiej Akademii Umiejętności 16 lutego 2006 r. za zgodą ministra skarbu.

    Poza tymi domami pracy twórczej należą również do poszczególnych instytutów trzy ośrodki wczasowe, tj. ośrodek pracy twórczej nad Wdzydzami instytutu budownictwa, ośrodek konferencyjny w Będlewie Instytutu Matematycznego PAN i ośrodek wypoczynkowy w Szymbarku należący do Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN.

    Zarówno domy pracy twórczej, jak i ośrodki konferencyjne, dom rencisty, ośrodek wypoczynkowy są jednostkami nieposiadającymi osobowości prawnej. Zgodnie z tym artykułem, który pani poseł cytowała, prezes akademii nadaje ww. jednostkom statut określający zasady ich działania i strukturę organizacyjną, a także nadzoruje ich działalność. Zgodnie ze statutami tych jednostek bieżący nadzór finansowy i majątkowy nad ich działalnością sprawuje kanclerz Polskiej Akademii Nauk, a nie minister nauki.

    Domy pracy twórczej PAN co do zasady koszty swojej działalności finansują z uzyskanych przychodów pozabudżetowych. Stosownie do nadanych przez prezesa PAN statutów świadczą odpłatnie usługi dotyczące w szczególności obsługi i organizacji zjazdów, konferencji, sympozjów, seminariów naukowych, wynajmu sal konferencyjnych, organizowania wypoczynku dla członków i pracowników PAN i ich rodzin oraz inne usługi uwzględniające specyfikę wynikającą z charakteru obiektów i ich lokalizacji. Przychody pozyskane przez domy pracy twórczej z tytułu prowadzonej działalności przeznaczone są w szczególności na pokrycie kosztów utrzymania i funkcjonowania obiektów, do których zalicza się koszty bezpośrednie, podatki, opłaty, koszty zarządzania, koszty pracownicze, koszty obsługi technicznej itd.

    Zgodnie z art. 79 domy pracy twórczej i ośrodki konferencyjne mogą ubiegać się o przyznanie dotacji podmiotowej na dany rok. Dotacja taka jest przyznawana w przypadku, gdy planowane przychody pozabudżetowe nie są w stanie pokryć kosztów utrzymania obiektu. Dotacje te otrzymują domy pracy twórczej ˝Mądralin˝, w Wierzbie i w Jabłonnie oraz dom rencisty w Konstancinie. Dom pracy twórczej ˝Mądralin˝ już 2011 r. otrzymał 300 tys. zł, w 2012 r. - 546 tys., w 2013 r. - 300 tys. zł; w Wierzbie w 2012 r. - ponad 414 tys. zł, w 2013 r. - 200 tys., w Jabłonnie w 2011 r. - 475, w 2012 r. - 242, w 2013 r. - 530; dom rencisty w Konstancinie odpowiednio więcej - 1790 tys. w 2011 r., ponad 1500 tys. w roku 2012 i ponad 1700 tys. w 2013 r.

    Domom pracy twórczej w Juracie, Świnoujściu, Zakopanem nie przekazywano dotacji. Tak naprawdę dotacja ta przekazywana jest przez prezesa Polskiej Akademii Nauk ze środków, które należą się Polskiej Akademii Nauk jako korporacji. Z tych środków przyznawane są dotacje na rzecz tych domów pracy twórczej.

    W zakresie odprowadzania podatków domy pracy twórczej stosują się do następujących zasad. Podatki i opłaty lokalne oraz opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntów odprowadzane są bezpośrednio z rachunków tych jednostek. Dochodowy od osób fizycznych oraz składki na PFRON odprowadzane są przez te jednostki z racji posiadanego statusu pracodawcy. Podatek VAT rozliczany jest centralnie w imieniu jednostek. Jak mnie poinformowano w Polskiej Akademii Nauk, rozlicza to Polska Akademia Nauk jako korporacja, ale jednostki te, domy pracy twórczej, przekazują na to środki. CIT nie był opłacany ze względu na to, że wszystkie domy pracy twórczej nie wykazywały żadnego zysku.

    Jeśli chodzi o plany Polskiej Akademii Nauk w stosunku do domów pracy twórczej, to należy powiedzieć, że za niezbędne do celów realizacji zadań statutowych Polskiej Akademii Nauk uznano trzy domy pracy twórczej: w Zakopanem, w Wierzbie i w Jabłonnie oraz oczywiście, mam nadzieję, dom rencisty w Konstancinie. Te jednostki akademia zamierza objąć audytem. W wyniku działań porządkujących za zbędne akademia uznała cztery obiekty: już zamknięty ośrodek konferencyjny w Mogilanach, dom pracy twórczej ˝Mądralin˝ w Otwocku - nieruchomość ma nieuregulowany status prawny i trudno jest o wykorzystanie tej nieruchomości - dom pracy twórczej w Świnoujściu przeznaczony jest do zbycia i dom pracy twórczej (Dzwonek) w Szczyrzycu przeznaczony jest do zbycia. Dziękuję bardzo.


8 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka:

    Odpowiadając na pierwsze pytanie, pragnę zauważyć, że rzeczywiście na mocy ustawy z 2011 r. o Polskiej Akademii Nauk minister nauki przejął nadzór finansowy i nad zarządzaniem nieruchomościami Polskiej Akademii Nauk. Do 30 września Polska Akademia Nauk miała przekazać wykaz nieruchomości niezbędnych oraz tych, które pozostają w rezerwie Polskiej Akademii Nauk. Ten wykaz został przekazany. Uzupełniono go po naszej prośbie o informacje dotyczące również wykazów nieruchomości niezbędnych i w rezerwie podlegających instytutom naukowym PAN. Tak że te wykazy zostały przekazane. Z naszego punktu widzenia oczywiście teraz Polska Akademia Nauk zajmuje się przede wszystkim analizą dotyczącą tych wszystkich nieruchomości, które mają być uznane za zbędne. Z prostego rachunku wynika, że to jest około tysiąca nieruchomości, ale Polska Akademia Nauk ma czas do 2015 r. na sporządzenie wykazu nieruchomości zbędnych, w szczególności w stosunku do tych nieruchomości, które mają jeszcze nieuregulowany status prawny albo mają kłopoty z określeniem statusu prawnego.

    Odpowiadając na drugie pytanie, muszę powiedzieć, że ministrowi jest trudno wnikać bardzo głęboko w działalność gospodarczą jednostek podlegających Polskiej Akademii Nauk. Z jednej strony nadzoruje jakość nauki uprawianej przez instytuty, z drugiej strony - gospodarkę finansową nie tylko Polskiej Akademii Nauk jako korporacji, ale także instytutów. Ale to właśnie Polska Akademia Nauk jest odpowiedzialna, prezes, a przede wszystkim kanclerz, za to, jak jednostki inne niż instytuty naukowe podlegające Polskiej Akademii Nauk gospodarują mieniem i zarządzają finansami.

    Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, ile różnych uroczystości organizowanych było przez poszczególne domy pracy twórczej i na podstawie jakich kryteriów określa się dom pracy twórczej, któremu należna jest dotacja przyznawana przez Polską Akademię Nauk. Poproszę o odpowiedź na to na piśmie władze akademii. Dziękuję.



Poseł Barbara Kudrycka - Zapytanie z dnia 10 października 2013 roku.


83 wyświetleń

Zobacz także: