Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druki nr 1785 i 1800).


Poseł Jacek Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Twój Ruch chciałbym przedstawić stanowisko klubu dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie innych ustaw.

    Projekt ustawy zwiększa gwarancje jakości i złożoności świadczeń opieki zdrowotnej przez określenie pojęcia ciągłości i złożoności świadczeń opieki zdrowotnej, które mają służyć jako wyznacznik oceny ofert złożonych w postępowaniu o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Za sprawą projektu ustawy możemy wyróżnić zasadnicze elementy wskazanych pojęć. Ponadto projekt ustawy ulepsza postępowanie odwoławcze od rozstrzygnięć komisji konkursowej, głównie w postępowaniach dotyczących zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Projekt proponuje, aby postępowanie odwoławcze było prowadzone na poziomie oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, wskutek czego nastąpi usprawnienie procesu zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Rządowy projekt ustawy ustala sposób realizacji zasady jawności umów i postępowań w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W głównej mierze pogląd ten jest ugruntowany w orzecznictwie sądów administracyjnych. Uściślając, oferty składane przez świadczeniodawców w postępowaniach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej winny być upublicznione stronom postępowania, w następstwie czego będą stanowić informację publiczną. Dalszym korzystnym aspektem jest ulepszenie kontroli wykonywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które ma na celu zmodernizowanie i uproszczenie procesu kontroli świadczeniodawców.

    Wskazane jest wyartykułowanie, iż projekt ustawy wprowadza perspektywę przedłużenia okresu obowiązywania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w sytuacji zagrożenia brakiem zabezpieczenia udzielania wcześniej wymienionych świadczeń. Konkretyzując, w przypadku niezabezpieczenia lub braku możliwości zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej wprowadzenie tej opcji pozwala na wydłużenie lub zmianę obowiązującej umowy.

    W trosce o dobro pacjentów Klub Poselski Twój Ruch popiera rządowy projekt ustawy i wnosi o skierowanie go do dalszych prac. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Jacek Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 09 października 2013 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także: