Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Dziękuję serdecznie.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani marszałek, jest to zresztą jej prawo, nie uznała za stosowne wprowadzić do porządku obrad Sejmu wnioskowanego przez Klub Poselski SLD punktu: Informacja rządu na temat protestów związków zawodowych i postulatów, które skłoniły do takiej formy protestu, z jaką mieliśmy do czynienia dwa tygodnie temu, w związku z tym pozwolę sobie wygłosić oświadczenie, które jest stanowiskiem Prezydium Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w tej właśnie sprawie. Zacytuję dosyć obszerne fragmenty tego stanowiska. Zacznę od podsumowania mówiącego o genezie tegoż protestu.

    Otóż w ciągu ostatnich lat, pomimo wzrostu gospodarczego, bo przecież każdego roku mamy przyrost PKB, oczywiście raz większy, raz mniejszy, chciałoby się, żeby był większy, sytuacja polskich pracowników pogarsza się. Potwierdzają to oficjalne statystyki. Jako reprezentanci pracowników chcemy i musimy działać na rzecz poprawy warunków życia i pracy.

    Antypracownicze zmiany w Kodeksie pracy, dotyczące czasu pracy, wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego, patologiczna skala stosowania umów na czas określony i umów śmieciowych, bardzo niski poziom płacy, zamrożenie płac w sferze budżetowej, cięcia wydatków na politykę społeczną generują negatywne skutki dla gospodarki i dla obywateli. Tworzą coraz większe obszary biedy i wykluczenia.

    Brak stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa, szczególnie ludzi młodych, przekłada się na niespotykaną dotąd zapaść demograficzną. Nie wolno też zapominać o tak bulwersujących zjawiskach, jak niedożywienie dzieci, rosnące rozwarstwienie społeczne, ubóstwo pracujących. Dramatycznie pogarsza się dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i edukacji. To są realne, nierozwiązywane od lat problemy, którymi żyje coraz więcej Polaków i Polek. To one są główną przyczyną naszego niezadowolenia.

    Rażącym przejawem złej polityki jest rozrost szarej strefy i lawinowy wzrost liczby form dochodów nieobjętych składką na ubezpieczenia społeczne. W efekcie masowo świadczona jest praca poza systemem ubezpieczeń społecznych i bez ochrony prawnej. Taka sytuacja, w połączeniu ze złą polityką wobec OFE, przyczynia się do zapaści Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pozbawia też kolejne rzesze młodych ludzi szansy na jakąkolwiek ochronę na starość. Tak dalej być nie może.

    Drogą rozwiązywania najtrudniejszych polskich spraw musi być dialog. Niestety Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych nie przyczyniała się do rozwiązywania najważniejszych problemów pracowniczych, społecznych i gospodarczych. Cele dialogu społecznego trzeba zdefiniować w związku z tym na nowo.

    OPZZ oczekuje, że najważniejsze zmiany dotyczące spraw społecznych i pracowniczych będą przedmiotem negocjacji i uzgodnień, a nie, jak dotychczas miało miejsce, jedynie informowania.

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych domaga się podjęcia pilnych rozmów nad umową społeczną z udziałem przedstawicieli parlamentu, rządu, pracodawców i związków zawodowych, pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

    Nasze podstawowe oczekiwania to: przyznanie prawa do emerytury również w zależności od stażu opłacania składki emerytalnej - taki projekt obywatelski jest w Wysokiej Izbie; przyjęcie ustawy skutkującej szybszym tempem wzrostu płacy minimalnej, do osiągnięcia poziomu 50% średniej płacy, oraz wprowadzenie godzinowej płacy minimalnej w wysokości 11 zł brutto - takie dwa projekty są w Wysokiej Izbie, jeden Klubu Poselskiego SLD, drugi to projekt obywatelski; ograniczenie stosowania umów śmieciowych, między innymi poprzez przyjęcie za zasadę opodatkowania podatkiem na ubezpieczenia społeczne wszystkich dochodów z pracy, oraz zmniejszenie liczby osób pracujących na umowach okresowych; przyjęcie jako zasady, że wprowadzanie w zakładzie pracy elastycznych form pracy przewidzianych w Kodeksie pracy możliwe jest tylko w formie układów zbiorowych pracy; podjęcie prac na postulatami zgłoszonymi w trakcie pikiet branżowych w dniu 11 września.

    Posłowie Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej tworzą, co oświadczyłem na początku tego posiedzenia Sejmu, parlamentarny zespół związkowy, do którego, jak zapowiedziałem, i podtrzymuję to, zapraszamy wszystkich tych, którym bliskie są sprawy polityki społecznej i interesy ludzi pracy. Ten zespół zainauguruje swoją pracę w czasie najbliższej sesji Sejmu. Chcemy, korzystając z naszego zaangażowania ponad podziałami, pomóc w zakończeniu tego chocholego tańca, z jakim mamy do czynienia ze strony rządzącej koalicji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Ryszard Zbrzyzny - Oświadczenie z dnia 25 września 2013 roku.


230 wyświetleń




Zobacz także:






Poseł Ryszard Zbrzyzny - Oświadczenie z dnia 18 lutego 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Oświadczenie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Oświadczenie poselskie

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Informacja bieżąca w sprawie zamierzeń rządu w zakresie pomocy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ryszard Zbrzyzny - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Przedstawiona przez Radę Ministrów informacja o realizacji zadań...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy