Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! W ubiegłym tygodniu media poinformowały, że doszło do sprzedaży Polskich Kolei Linowych w ramach następującej formuły prywatyzacji: spółkę tę kupiła spółka Polskie Koleje Górskie złożona z samorządów, a w konsekwencji wyemitowała akcje, które nabył fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners.

    W tej sprawie toczą się postępowania i w związku z możliwymi nieprawidłowościami przy prywatyzacji PKL, obejmującymi w szczególności brak zgody Rady Miasta Zakopane na dokonanie transakcji w przyjętej formie, oraz z możliwością nienależytego zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa oraz gmin założycielek PKG Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła w tej sprawie śledztwo, sygn. akt VI Ds/44/13, a Najwyższa Izba Kontroli oraz Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie wszczęły postępowania kontrolne. Regionalna izba obrachunkowa zapowiedziała, że wyniki kontroli będą znane w połowie września, Najwyższa Izba Kontroli zaś przewiduje, że kontrola zakończy się z końcem bieżącego roku.

    W związku z powyższym mam następujące pytania do pana ministra: Z jakich powodów zdecydowano się na sfinalizowanie transakcji sprzedaży akcji PKL przed zakończeniem postępowań prowadzonych w tej sprawie przez prokuraturę, RIO oraz NIK? Drugie pytanie: Czy przy wyborze kontrahenta na zakup akcji PKL rząd miał wiedzę, że majątek PKL zostanie przekazany spółce PKG, która zostanie przejęta przez spółkę luksemburską, i czy taka struktura transakcji była aprobowana? Trzecie pytanie: Czy w zamian za 215 mln zł PKP SA przekazała cały majątek PKL SA spółce PKG, czy część majątku PKL SA została przekazana na rzecz innego podmiotu w związku z faktem, że w zamian za nabycie akcji za kwotę 215 mln zł PKG SA wyemitowała akcje serii B o wartości jedynie 1 mln zł? Czy przy zawieraniu transakcji badane było spełnienie przez gminy wspólników PKG SA wymogów ustawy o samorządzie gminnym, w tym art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. g oraz lit. f? (Dzwonek) Czy przy wybieraniu kontrahenta zbadano statut PKG SA m.in. pod kątem zgodności jego postanowień z przepisami ustawy o gospodarce komunalnej, m.in. z art. 10a ust. 6? I ostatnie pytanie: Czy zgodnie z zawartymi przy zawieraniu transakcji umowami Skarb Państwa, PKP SA lub gminy założyciele PKG SA mogą być zobligowane do zapłaty odszkodowania lub kar umownych, jeżeli ustalona zostanie nieważność postanowień statutu PKG SA sprzecznych z art. 10a ust. 6 ustawy o gospodarce komunalnej oraz czynności dokonywanych przez prezesa zarządu PKG SA? Dziękuję.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Panie ministrze, kto wydał opinię prawną, na czyje zlecenie? O to było też pytanie.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Arkadiusz Mularczyk:

    Bardzo bym prosił, bo to jest ważne. Dziękuję.



Poseł Arkadiusz Mularczyk - Zapytanie z dnia 12 września 2013 roku.


46 wyświetleń

Zobacz także: