Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druki nr 1627 i 1696).


Poseł Sprawozdawca Artur Gierada:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, druk nr 1627, wpłynął do Wysokiej Izby w dniu 21 sierpnia br. W dniu 28 sierpnia Sejm po przeprowadzeniu dyskusji na sali plenarnej skierował projekt do komisji finansów, która powołała do jego rozpatrzenia, ze względu na dość skomplikowany charakter, specjalną podkomisję.

    Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Omawiana nowelizacja związana jest z upływem 31 października wynikającego z przepisów unijnych okresu przejściowego na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych. W związku z tym okresem w obowiązującej ustawie o podatku akcyzowym zostało uregulowane zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych oraz została ustanowiona przejściowo zerowa stawka na gaz ziemny przeznaczony do celów napędowych. Z końcem października przepisy te przestaną obowiązywać i od tego dnia powinna nastąpić pełna implementacja przepisów unijnych w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego.

    Nowelizacja ustawy wprowadza różne nowe pojęcia, to ważniejsze to finalny nabywca gazowy, tak by stan podatkowy następował u końcowego konsumenta, co jest bez wątpienia uproszczeniem samego systemu podatkowego, czy kolejną definicję wyrobu gazowego - obejmuje ona gaz ziemny zarówno w stanie gazowym, jak i skroplonym oraz gazy przemysłowe.

    Nowelizacja wprowadza zwolnienia, które są związane z przeznaczeniem wyrobów gazowych. Część zwolnień jest odpowiedzią na spełnienie wymogów prawa Unii Europejskiej, m.in. proces produkcji energii elektrycznej, w procesie produkcji wyrobów energetycznych, do napędu statków powietrznych i w żegludze. Pozostałe gros zwolnień to propozycje rządu wychodzące naprzeciw rozwiązaniom zwiększającym konkurencyjność naszej gospodarki, ułatwiającym życie osobom fizycznym czy służącym ochronie środowiska. Należy tu wymienić zwolnienia, które dotyczą wyrobów gazowych używanych do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, podmioty systemu oświaty, żłobki, podmioty lecznicze, podmioty publiczne, do celów opałowych w pracach rolniczych, ogrodniczych, hodowli ryb oraz leśnictwie, a także do celów opałowych przez zakład energochłonny, co też ma bardzo duże znaczenie dla naszej gospodarki. Zakłady energochłonne zdefiniowano jako podmioty, w przypadku których udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5% w skali roku poprzedzającego rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział. Definicja ta obejmuje przedsiębiorstwa funkcjonujące np. w przemyśle hutniczym czy chemicznym, a więc ważnych gałęziach naszej gospodarki, dających wiele miejsc pracy.

    Wśród wprowadzonych poprawek akceptację posłów znalazła koncepcja odstąpienia od zawieszenia zwolnień podatkowych na gaz ziemny wykorzystywany w celach przemysłowych przy spadku jego wartości notowanej na krajowej giełdzie energii. Tu trzeba dodać, że rozwiązanie to zostało wypracowane w trakcie prac podkomisji i komisji przy akceptacji strony rządowej, która początkowo, w pierwszej koncepcji, w pierwszym projekcie zawarła takie rozwiązania. Niewątpliwie wpłynie to na konkurencyjność gospodarki, bo przy spadku cen gazu jedynym beneficjentem obniżki będzie podmiot przedsiębiorczy. Przedsiębiorcy m.in. z branży przemysłu chemicznego, metalurgicznego czy hutniczego przyjęli tę poprawkę z wielkim entuzjazmem i kilkakrotnie na posiedzeniu komisji dziękowali za nią zarówno posłom pracującym nad tą ustawą, jak i stronie rządowej.

    Również istotną poprawką, złożoną zarówno przez klub Platformy Obywatelskiej, jak i klub Prawa i Sprawiedliwości oraz pozytywnie zaopiniowaną przez stronę rządową, jest rozwiązanie odejścia od proponowanej koncepcji objęcia podatkiem akcyzowym gazu wykorzystywanego w produkcji ciepła i energii w tzw. skojarzeniu. Dodatkowo uwzględniono kilka kwestii technicznych, takich jak objęcie zwolnieniem czynności, których przedmiotem są wyroby gazowe przeznaczone do napędu stacjonarnych urządzeń lub do celów opałowych związanych z napędem stacjonarnych urządzeń. Ja tego bardziej nie będę rozwijał, bo są to kwestie często bardzo mocno techniczne, które kilkakrotnie analizowaliśmy na posiedzeniach podkomisji.

    W przyjętych poprawkach uszczegółowiono również kwestie zwolnień od akcyzy w gospodarstwach domowych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, poprzez wprowadzenie limitów rocznych na zużycie produktów gazowych. Na potrzeby zastosowania zwolnień nie uznaje się nieruchomości w całości wykorzystywanych do celów komercyjnych, a więc nieruchomości, w których być może zużywa się mało gazu, ale nie są one zamieszkiwane przez osoby fizyczne.

    Jedyna istotna poprawka, która została odrzucona po dłuższej dyskusji, jest to poprawka klubu Prawa i Sprawiedliwości dążąca do odstąpienia od nałożenia akcyzy na paliwo CNG. Tu posłowie z komisji finansów podzielili opinię strony rządowej, która uzasadniła, że po wprowadzeniu akcyzy gaz ten i tak cenowo będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych paliw. Trzeba podkreślić, że akcyza nakładana na ten gaz jest i tak mniejsza niż ta, która obowiązuje na gaz LPG, nie mówiąc już o tym, że jest kilkakrotnie mniejsza od akcyzy nakładanej na inne paliwa, takie jak olej napędowy czy benzyna.

    W czasie prac nad projektem wniesiono 15 poprawek, 6 w czasie pracy komisji, 9 w podkomisji. Poprawki mające kluczowy wpływ na rozwiązania zawarte w ustawie już omówiłem. Reszta poprawek to poprawki legislacyjne, uszczegółowiające tę ustawę lub regulujące przepisy przejściowe. Dwie poprawki nie uzyskały poparcia, to są dwie tożsame poprawki, te, o których mówiłem, dotyczące paliwa CNG. Reszta, a więc 13 poprawek, została przyjęta z pozytywną rekomendacją dla Wysokiej Izby w sprawozdaniu z dnia 10 września, druk nr 1969. Komisja po rozpatrzeniu omawianego projektu wnosi do Wysokiej Izby o jego uchwalenie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


113 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Artur Gierada - Wystąpienie z dnia 05 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy