Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

17 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1637).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W uzasadnieniu do projektu ustawy zapisano, że omawiana regulacja pozwoli dofinansować projekty i przedsięwzięcia umożliwiające rozwiązanie bieżących problemów związanych z informatyzacją i rozwojem społeczeństwa informacyjnego. Wśród tych najważniejszych problemów w uzasadnieniu zostały wymienione dwie najważniejsze kwestie do rozwiązania, które obecnie hamują rozwój całej sieci informatycznej: brak elektronicznych systemów obiegu dokumentów oraz brak dostępu do szerokopasmowego Internetu. To dwie najważniejsze kwestie. Oczywiście w uzasadnieniu wyliczono więcej elementów, które są bolączką całego naszego systemu informatycznego. W tym miejscu warto przypomnieć, że Najwyższa Izba Kontroli badała działania organów administracji publicznej podejmowane w celu zapewnienia dostępu do sieci i usług telekomunikacyjnych w okresie od 2007 do 2011 r. Badanie, które przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli, wykazało występowanie istotnego ryzyka nieosiągnięcia zakładanych celów, jeżeli chodzi o budowę infrastruktury szerokopasmowego Internetu w Polsce. Ryzyko to było i jest spowodowane niskim stopniem realizacji regionalnych programów operacyjnych w budowie sieci przyłączy teleinformatycznych. Na ten cel, chcę przypomnieć, przewidziane były środki w wysokości ponad miliarda euro. NIK oceniła, że cele zapisane w programach operacyjnych mogą nie zostać osiągnięte. Zauważono, że swoista arytmia wykorzystania środków, która polegała początkowo na niskim wykorzystaniu środków i nadrabianiu zaległości, może negatywnie wpłynąć na jakość realizowanych projektów. NIK wskazała na brak koordynacji decyzji podejmowanych przez ministerstwo i marszałków. Zauważono, że istnieje konieczność ustanowienia koordynatora budowy sieci szerokopasmowej na szczeblu centralnym. Trzeba przyznać, że proponowane przez rząd rozwiązania, jeżeli chodzi o zmianę ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, idą w tym kierunku, i są to dobre rozwiązania.

    W myśl przyjętych rozwiązań minister właściwy do spraw informatyzacji będzie koordynował konkursy na przedsięwzięcia wspierające rozwój społeczeństwa informacyjnego. To jest ważne, ponieważ do tej pory mieliśmy szereg inicjatyw, ale były to inicjatywy wyspowe, które się ze sobą nie łączyły. W tej chwili jest szansa, że uda się to wszystko połączyć w jedną całość.

    Od lat bolączką w przypadku wszystkich szumnie zapowiadanych zmian, jeżeli chodzi o funkcjonowanie elektronicznego obiegu dokumentów w administracji, jest usprawnienie funkcjonowania Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, o czym tutaj koledzy posłowie już wcześniej mówili. Kolejna próba zbudowania ułatwień dla obywateli w kontaktach z administracją publiczną i sądami administracyjnymi to wprowadzenie obowiązku posługiwania się przez te instytucje elektroniczną skrzynką podawczą oraz wprowadzenie przedmiotu zgody uczestnika postępowania administracyjnego na komunikowanie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Aby cały system administracji funkcjonował prawidłowo, podmioty prywatne i publiczne muszą być ze sobą połączone. Według dokumentów, które przedłożyło nam ministerstwo, w 2011 r. 66% gospodarstw w Polsce posiadało dostęp do Internetu, dzisiaj posiada około 70%. Na polu dostępu do Internetu mamy jeszcze w takim razie bardzo dużo do nadrobienia.

    Jeżeli chodzi o administrację publiczną, to według badań wszystkie urzędy administracji publicznej korzystają dzisiaj z Internetu, ale to nie znaczy, że korzystają z e-administracji. Jeszcze w kwietniu 2013 r. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie dysponowało danymi na temat dostępu do Internetu w szkołach, prokuraturach, Policji i w sądach, a są to istotne miejsca, gdzie na dobrą sprawę jest wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o usprawnienie obsługi naszych obywateli. (Dzwonek) Bez tej wiedzy działania rządu i Sejmu mogą być chybione i prowadzić do trudnych do przewidzenia utrudnień w funkcjonowaniu administracji. Będziemy na ten temat dyskutowali w toku prac nad projektem ustawy.

    Klub Solidarna Polska opowiada się za skierowaniem projektu do dalszych prac w komisjach. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 12 września 2013 roku.


137 wyświetleń