Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1588 i 1690).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Ministrowie! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Ruch Palikota przedstawię stanowisko wobec sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

    Projekt ma na celu transpozycję do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/84/EU z 15 grudnia 2010 r. zmieniającej - w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii - dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Projekt ustawy dokonuje również wdrożenia dyrektywy 2001/83/WE z dnia 6 listopada 2001 r. w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Przedstawione zmiany zawarte w wyżej wymienionej dyrektywie zostały zaproponowane w wyniku audytu systemów nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych, wdrażanych i realizowanych w poszczególnych krajach członkowskich UE.

    Zaproponowane zmiany, szeroko opisane w projekcie - jest to bardzo obszerny dokument - zostały dość dokładnie przedstawione przez posła sprawozdawcę, więc nie będę po raz kolejny omawiał poszczególnych rozwiązań, natomiast chcę zwrócić uwagę na to, że takie ujednolicenie, uszczelnienie systemu na pewno będzie wiązało się ze zmniejszeniem liczby powikłań, jak również z uświadomieniem społeczeństwa w zakresie skutków samoleczenia. Dzisiaj wiemy, że Polska wiedzie prym wśród krajów europejskich, jeżeli chodzi o zużycie leków, a właśnie uświadomienie społeczeństwa w zakresie możliwości powikłań, jak również skutków stosowania wielu leków jednocześnie może stanowić ważny aspekt takiej profilaktyki, a więc to jest istotne. Poza tym wydaje się, że zaproponowane zmiany systematyzują i bardzo uszczelniają ten system. Są one bardzo dokładne i wydaje się, że rzeczywiście będzie pożądany efekt. W tym wypadku nie można mówić o kosztach, bo jeśli chodzi o życie ludzkie, to wiadomo, wszystko można wycenić, ale akurat na tym nie powinno się oszczędzać. Zatem dodatkowe etaty, które już tutaj zostały wspomniane, czy dodatkowe środki na system teleinformatyczny to, mimo wszystko, nie są koszty, na które budżetu państwa nie powinno być stać.

    Istotna jest też kwestia terminu. Jestem członkiem Komisji Finansów Publicznych i mam okazję prezentować wiele stanowisk klubu dotyczących implementacji dyrektyw unijnych z zakresu finansów publicznych, różnych rozwiązań podatkowych. Często zdarza się, że procedujemy nad projektami rządowymi długo po terminie, kiedy powinniśmy je wprowadzić do polskiego prawa. Członkiem Komisji Zdrowia jestem od niedawna, to jest moje pierwsze stanowisko w tej sprawie, i niestety muszę wytknąć, że projekt jest prowadzony z rocznym opóźnieniem. Akurat w tej kwestii muszę zgodzić się z głosem przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości co do tego, że procedowanie nad projektem ustawy z jednej strony tak opóźnione, a z drugiej strony później tak szybkie może prowadzić do pominięcia pewnych istotnych kwestii i uwag, które w drodze legislacji spokojnej, wydłużonej mogłyby być wyłapane. Mimo wszystko Ruch Palikota poprze ten projekt i będziemy za jego przyjęciem. Dziękuję.



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 11 września 2013 roku.


122 wyświetleń