Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej (druki nr 1476 i 1561).


Poseł Sprawozdawca Robert Tyszkiewicz:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Spraw Zagranicznych przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o współpracy rozwojowej.

    Komisja po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu projektu na dwóch posiedzeniach w dniach 10 i 11 lipca 2013 r. przedstawia Wysokiej Izbie projekt ustawy, który wprowadza zmiany w trzech artykułach tejże ustawy, zmiany, które pozwolę sobie nazwać oczywistymi.

    Otóż pierwsza z tych zmian dotyczy rozszerzenia definicji współpracy rozwojowej w taki oto sposób, że przez współpracę rozwojową w projekcie przedstawionej ustawy rozumie się działania podejmowane przez organy administracji rządowej w celu udzielania pomocy państwom rozwijającym się lub ich społeczeństwom zgodnie z zasadą solidarności międzynarodowej. Tu chodzi o rozszerzenie definicji o wyraz ˝społeczeństwo˝, czyli adresatem pomocy rozwojowej, adresatem działań zawierających się w definicji współpracy rozwojowej są nie tylko państwa, ale także społeczeństwa krajów, które mogą być biorcami tejże pomocy.

    Druga oczywista zupełnie zmiana polega na zmianie nazwy fundacji, która realizuje część zadań z zakresu współpracy rozwojowej. Warto tutaj sięgnąć do historii. Otóż w 2011 r. na sam koniec tamtej kadencji, poprzedniej kadencji Sejmu, przyjęto ustawę o współpracy rozwojowej, bardzo oczekiwaną przez organizacje pozarządowe i wiele środowisk zaangażowanych od lat w działania z zakresu współpracy rozwojowej. Ta ustawa odwołała się do istniejącej wówczas fundacji ˝Wiedzieć Jak˝, fundacji know-how. Nazwa tej fundacji została zamieszczona w uchwalanej wówczas ustawie. W tym czasie, zgodnie z zapowiadaną już wówczas przez Ministerstwo Spraw Zagraniczną intencją, fundacja zmieniła nazwę na: Fundacja Solidarności Międzynarodowej. Druga zmiana, która zawiera się w przedstawionym projekcie ustawy, dotyczy właśnie wprowadzenia do art. 10 ust. 3 tej nowej, zmienionej nazwy fundacji, aby była zgodność nazwy fundacji w KRS, Krajowym Rejestrze Sądowym, i w ustawie. Jest to więc zmiana o charakterze porządkowym. Mamy zatem obecnie w ustawie zapis, że realizację niektórych zadań z zakresu współpracy rozwojowej minister może zlecić Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

    Szanowni Państwo! Wysoki Sejmie! Pragnę w imieniu komisji wnieść, aby Wysoki Sejm raczył przyjąć załączony projekt ustawy. Dziękuję bardzo.



Poseł Robert Tyszkiewicz - Wystąpienie z dnia 27 sierpnia 2013 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: