Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krzysztof Jurgiel:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Na kongresie Prawa i Sprawiedliwości, który odbył się w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej, Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło program dotyczący polskiej wsi. Rząd Platformy z roku na rok marginalizuje naszą wieś. Wystarczy wspomnieć, że w latach 2007-2012 wydatki budżetu polskiego na rolnictwo spadły z 12,6% do 8,4%, a w Brukseli premier Donald Tusk negocjował tak twardo, że do 2020 r. polska wieś dostanie w cenach stałych z 2011 r. nie 35 mld euro, ale 28,6 mld euro.

    Wysoka Izbo! Nie trzeba kopać leżącego, szkoda czasu. Jestem pewien, że polska wieś mądrze rozliczy rządy PO - PSL przy urnach wyborczych. Dlatego skupię się na pozytywnych rozwiązaniach dla rolnictwa i terenów wiejskich, jakie proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Nasz program to dobry program, bo sprawdzony już w praktyce. Naszym głównym celem są: stabilne ekonomicznie, społecznie i ekologicznie rolnictwo oraz zagospodarowanie obszarów wiejskich jako atrakcyjnych miejsc zamieszkania, pracy i rekreacji. Dążymy do zachowania jak największej liczby rodzinnych gospodarstw rolnych, zapewniając im jednocześnie stabilne możliwości funkcjonowania na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Polska powinna być wolna od produkcji rolniczej opartej na uwalnianiu do środowiska genetycznie modyfikowanych organizmów, co pozwoli na wykorzystanie naszej naturalnej bioróżnorodności jako szansy produkcji żywności wysokiej jakości, ekologicznej, konkurencyjnej na rynkach europejskich. Skutecznie należy wpływać na nowy kształt wspólnej polityki rolnej, aby jak najlepiej wykorzystać atuty polskiego rolnictwa w Europie.

    Pilne zadania do rozwiązania to wdrożenie programu ożywiania małych miast, odbudowa lokalnych rynków rolnych, uruchamianie powiatowych i gminnych centrów rozwoju, wsparcie dla zintegrowanych na poziomie lokalnym programów rozwoju działań na terenach górskich, utworzenie narodowego funduszu wspierania pozarolniczej gospodarki na wsi i w małych miastach, uruchomienie krajowego programu edukacji prowadzącego do upowszechniania średniego wykształcenia wśród rolników i mieszkańców wsi, konsolidacja systemu urzędowej kontroli produktów żywnościowych poprzez utworzenie jednolitego urzędu zdrowia publicznego. Konieczne jest też powołanie, z trzech istniejących agencji, agencji rozwoju obszarów wiejskich i doprowadzenie do rozwoju spółdzielni rolników.

    W wyniku tych działań musi dojść przede wszystkim do poprawy materialnych warunków rozwoju obszarów wiejskich, przywrócenia mieszkańców wsi do funkcjonowania w społeczeństwie otwartym, konkurencyjnym, informacyjnym i obywatelskim, włączenia obszarów wiejskich w obieg gospodarki narodowej, zbudowania konkurencyjnego sektora zrównoważonej produkcji rolnej, zagospodarowania obszarów wiejskich jako miejsca do życia, spędzania wolnego czasu, zamieszkania i rekreacji. I motto: Musimy chronić polskie rolnictwo oparte na rodzinie, bo inaczej Polska zginie. Niech ta rada będzie istotna w codziennym działaniu tego rządu, a także wszystkich, którzy są w tym parlamencie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Jurgiel - Oświadczenie z dnia 26 lipca 2013 roku.


104 wyświetleń

Zobacz także: