Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (druk nr 1499).


Poseł Wojciech Penkalski:

    Pani Marszałkini! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Ustawa o świadczeniu odszkodowawczym przysługującym w razie wypadku lub choroby pozostających w związku ze służbą (druk nr 1499) wprowadza nowe regulacje prawne dotyczące świadczeń odszkodowawczych przysługujących funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz funkcjonariuszom podległych prezesowi Rady Ministrów służb: ABW, Agencji Wywiadu i CBA oraz członkom ich rodzin w razie wypadku i choroby pozostających w relacji ze szczególnego rodzaju uwarunkowaniami służby i zagrożeniami dla zdrowia i życia funkcjonariuszy służb mundurowych. Rozwiązania legislacyjne zaproponowane w tym akcie prawnym odpowiadają zarówno oczekiwaniom funkcjonariuszy, ich rodzin, jak i przełożonych, czyli zwierzchników tych służb.

    Procedowana ustawa uaktualnia wykaz chorób pozostających w związku z przebiegiem służby oraz określa normy oceny procentowego uszczerbku na zdrowiu. Ustala ona jednorazowy charakter świadczenia odszkodowawczego. Projekt ustawy nie obejmuje zatem swoim zakresem świadczeń odszkodowawczych z tytułu wypadków w drodze do miejsca i z miejsca wykonywania służby. Takie regulacje prawne należy uznać za zasadne. Odpowiedzialność za tego rodzaju wypadki nie może obciążać zobowiązań pracodawcy w tym zakresie. Jednak jako słuszne należy potraktować uprawnienie do uzyskania przez funkcjonariusza jednorazowego odszkodowania z tytułu doznanego uszczerbku na zdrowiu w sytuacji, gdy funkcjonariusz ulegnie wypadkowi podczas drogi do miejsca lub z miejsca wykonywania służby na skutek podjęcia przez niego interwencji pozostającej w związku ze służbą. Rozwiązanie takie jest kompatybilne z regulacjami systemu powszechnego ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy. Projekt ustawy nie przewiduje możliwości wypłaty odszkodowania za utracone, zniszczone i uszkodzone w wyniku służby przedmioty stanowiące osobistą własność funkcjonariusza.

    Przyjęcie argumentacji, że w ostatnich latach w większości służb znajdujących się pod rządami tego projektu ustawowego nie istniała konieczność wypłaty takich odszkodowań, jest nieuprawnione. Stan taki spowoduje lukę prawną w zapisie ustawy. Nowością legislacyjną dotyczącą procedowanego aktu prawnego jest wprowadzenie definicji choroby pozostającej w związku ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby. Za poprawne należy uznać określenie w drodze przepisów wykonawczych wykazu chorób pozostających w związku z pełnieniem służby, trybu ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku lub też choroby zawodowej oraz warunków w zakresie ustalania norm procentowych uszczerbku na zdrowiu.

    Projekt ustawy wprowadza definicje pojęć, które nie były zdefiniowane w dotychczasowym akcie prawnym, a więc urazu, uszczerbku na zdrowiu, długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wyznaczone zostały ponadto granice czasowe, w których funkcjonariusz lub funkcjonariusz zwolniony ze służby będzie mógł ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie. Jednocześnie w przepisach tych w sposób podobny do dotychczasowego wskazane zostały sytuacje, w których następuje wyłączenie odpowiedzialności odszkodowawczej. Jedyna zmiana w tej kwestii dotyczy wprowadzenia zasady, że zachowanie funkcjonariusza nie jest jedyną przyczyną wypadku. Rozszerzony został zapis w zakresie rodzajów używek wyłączających pełną świadomość funkcjonariusza w chwili zdarzenia o środki odurzające, substancje psychotropowe lub substancje o podobnym działaniu. Jest to zapis uzasadniony.

    Projektowana ustawa wprowadza także zmienione zasady określania wysokości jednorazowego odszkodowania. Proponuje się przyjęcie regulacji, że rekompensata finansowa za jednakowy poziom uszczerbku na zdrowiu dla wszystkich poszkodowanych funkcjonariuszy, niezależnie od stanowiska, stopnia i rodzaju służby, winna być jednakowa. Stanowi to wyraz rozwiązania etycznego i sprawiedliwego.

    Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota pragnę oświadczyć, że posłowie tego ugrupowania zagłosują za przyjęciem tego aktu prawnego. Dziękuję bardzo.



Poseł Wojciech Penkalski - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2013 roku.


117 wyświetleń