Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druki nr 909 i 1481).


Poseł Ewa Drozd:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam przyjemność przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, zawartego w drukach nr 909 i 1481.

    Moja przedmówczyni, pani poseł sprawozdawca Izabela Katarzyna Mrzygłocka, dokładnie omówiła zmiany zawarte w rządowym projekcie ustawy, który był szczegółowo procedowany podczas prac podkomisji ds. rynku pracy oraz na posiedzeniach Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

    Na uwagę zasługuje fakt, że konieczność nowelizacji przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopu wychowawczego związana jest z wejściem w życie dyrektywy Rady 2010/18/UE z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego oraz uchyleniem dotychczas obowiązującej dyrektywy 96/34/WE.

    W myśl klauzuli ze wspomnianego porozumienia ramowego zwiększono wymiar minimalnego urlopu rodzicielskiego przysługującego indywidualnie każdemu z rodziców z trzech do czterech miesięcy. Określono również, że prawo do co najmniej jednego z czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego powinno być przyznane bez możliwości jego przenoszenia pomiędzy rodzicami i zasady odnoszące się do tej części urlopu należy określić na szczeblu krajowym, mając na uwadze już obowiązujące przepisy, co też uczyniono w omawianym projekcie ustawy.

    Podkreślić również należy, że celem dyrektywy Rady było wdrożenie w krajach Unii Europejskiej takich uwarunkowań prawnych, które pozwolą na lepsze godzenie pracy, życia prywatnego i rodzinnego przez pracujących rodziców oraz równość kobiet i mężczyzn w odniesieniu do ich szans na rynku pracy i traktowania w pracy. Takie rozwiązania powinny skłaniać ojców do przyjmowania na siebie większej części obowiązków rodzinnych i - co się z tym wiąże - szerszego korzystania z uprawnień rodzicielskich.

    Wysoka Izbo! Po dokonaniu analizy obecnie obowiązujących przepisów Kodeksu pracy dotyczących urlopu wychowawczego oraz przepisów rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego, określających również wpływ korzystania z urlopu wychowawczego na prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego bez prawa roszczenia ze względu na przedawnienie, należy uznać, że zaproponowane zmiany w omawianym projekcie rządowym w pełni implementują postanowienia wyżej wymienionej dyrektywy w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego.

    Należy zaznaczyć, że w projekcie ustawy przewiduje się przyznanie każdemu z rodziców lub opiekunów uprawnionych do urlopu wychowawczego wyłącznego prawa do jednego miesiąca takiego urlopu z wymiaru wynoszącego maksimum 36 miesięcy i ustanowienie tych miesięcy nieprzenoszalnymi, co skutkuje zmniejszeniem wymiaru urlopu do 35 miesięcy w przypadku rezygnacji z jego wykorzystania przez jednego z rodziców lub opiekunów uprawnionych do tego urlopu. Podczas prac w komisji wprowadzono zapis określający szczególne przypadki, w których zasada nieprzenoszalności nie obowiązuje, a które pozwolą skorzystać z 36 miesięcy urlopu wychowawczego samotnemu rodzicowi lub opiekunowi. Przyjęcie zasady nieprzenoszalności powinno zapewnić realizację prawa w sposób nieutrudniający organizacji pracy i nieobciążający dodatkowymi obowiązkami ani pracodawców, ani pracowników.

    W projekcie przewiduje się podwyższenie z trzech do czterech miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez obojga rodziców lub opiekunów oraz umożliwienie wykorzystania urlopu wychowawczego w pięciu częściach, a nie - jak to było dotychczas - w czterech.

    Istotne zmiany dotyczą rezygnacji z przepisu stanowiącego podstawę do proporcjonalnego obniżenia wymiaru urlopu wychowawczego, do którego pracownik nabył prawo przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, oraz przyjęcia zasady, zgodnie z którą bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres korzystania z urlopu wychowawczego.

    W omawianym projekcie ustawy wprowadzono również zmiany w Kodeksie pracy, które mają charakter porządkowy, oraz regulacje o charakterze przejściowym.

    Wysoka Izbo! Mając na uwadze powyższe, jak również to, że przedmiotowa nowelizacja Kodeksu pracy ma za zadanie (Dzwonek) dostosowanie polskich przepisów do zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego, wdrożonego dyrektywą Rady, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska będzie głosował za przyjęciem tych rozwiązań. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2013 roku.


201 wyświetleń




Zobacz także:



Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 14 maja 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 92 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 08 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 96 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja bieżąca w sprawie działań rządu w dziedzinie opieki...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Ewa Drozd - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy