Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Wojciech Penkalski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Na wniosek naszego klubu, klubu Ruch Palikota, odbyło się wczoraj posiedzenie komisji finansów dotyczące sytuacji na przejściach granicznych Polski północnej i północno-wschodniej. W dniu wczorajszym w wyniku nieformalnej koalicji PO i PiS odrzucono nasz wniosek o debatę w Wysokiej Izbie. Zastanawiam się dzisiaj, jak się czują koleżanki i koledzy posłowie z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, którzy reprezentują te dwa okręgi, a przede wszystkim region o bardzo wysokim bezrobociu.

    Panie Ministrze! Wiele lat zabiegaliśmy o otworzenie korytarza między obwodem kaliningradzkim a Polską. W wyniku prac wielu ministerstw podpisana została umowa o małym ruchu granicznym pozwalająca na swobodne przekraczanie granicy z Federacją Rosyjską, a co za tym idzie, z obwodem kaliningradzkim. Przez wasze nieudolne rządzenie bierzecie pełną odpowiedzialność za los swoich obywateli, jak również za to, że dodatkowo chcecie jeszcze oskubać do końca tych ludzi, którzy przekraczali przejścia graniczne, zgodnie z literą prawa i wszelkimi umowami.

    Panie Ministrze! Okazjonalność to swobodne przekraczanie granicy, możliwość przejazdu. Dzisiaj skupiamy się na tak zwanym nielegalnym, według waszej opinii, wwozie paliwa, który umożliwia przejazd samochodem posiadającym zamontowany oryginalny bak, jak również dodatkowo 10 litrów w kanistrze, raz na dobę. Tak stanowią przepisy.

    Chciałbym szybciutko, panie marszałku, zadać cztery pytania. Panie ministrze, jakie są obroty roczne związane z wymianą towarową liczone w miliardach złotych? Co oznacza okazjonalność i ile razy można było swobodnie przekraczać granicę do dnia 6 maja 2013 r.? Czy dotychczas te osoby miały prawo wjeżdżać z pełnym bakiem z Federacji Rosyjskiej do Polski, korzystając z małego ruchu granicznego i tak zwanej okazjonalności? Ile osób objęto obserwacją dotyczącą rzekomego nielegalnego wwozu paliwa i w jakim to było trybie? Ile nielegalnych rozlewni zlokalizowano w związku z małym ruchem granicznym? Czy coś grozi tym osobom, które wcześniej, tj. od lipca 2012 r., częściej niż 10 razy w miesiącu korzystały z MRG i tak zwanej okazjonalności? Czy Ministerstwo Finansów wprowadza abolicję dla osób, które korzystały z MRG, i nie będą prowadzone przeciwko nim postępowania administracyjne przez urząd skarbowy, izbę skarbową i urząd celny? Ostatnie pytanie: Czy pan, panie ministrze, nie obawia się licznych protestów, łącznie z zablokowaniem przejść granicznych? Dziękuję.



Poseł Wojciech Penkalski - Zapytanie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


28 wyświetleń