Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2012 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (druk nr 1255) wraz ze stanowiskiem Komisji Spraw Wewnętrznych (druk nr 1314).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu klubu Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z realizacji w 2012 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.

    W ostatnim czasie kwestia nabywania ziemi przez cudzoziemców ponownie wywołuje w naszym kraju duże emocje. Wróciła w debacie publicznej sprawa nabywania nieruchomości gruntowych przez osoby podstawione, co wywołuje protesty rolników, zwłaszcza w województwach zachodniej Polski. Skala tego zjawiska nie jest opisana w sprawozdaniu, to oczywiste, i trudno tutaj przytaczać jakieś konkretne dane. Niemniej cały czas ten problem powraca i wywołuje emocje, zwłaszcza na terenie Polski zachodniej.

    W sprawozdaniu, jak wynika z jego analizy, wyraźnie został zaznaczony wątek niewywiązywania się przez notariuszy z obowiązku informowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o nabywaniu nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców. Powodem lekceważenia tego obowiązku przez notariuszy jest brak zapisów w ustawie o sankcjach za nieprawidłowe działanie przy sprzedaży gruntów cudzoziemcom. Chodzi tutaj zwłaszcza o kwestię niedotrzymywania terminu powiadomienia ministra spraw wewnętrznych wynoszącego siedem dni.

    Warto przypomnieć, że od 2009 r. nie ma w Polsce okresu przejściowego w zakresie nabywania tak zwanego drugiego domu przez cudzoziemców z Unii Europejskiej.

    W 2012 r. cudzoziemcy otrzymali w Polsce 318 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych o powierzchni 1032 ha. Otrzymali również 80 zezwoleń na nabycie lokali mieszkaniowych w strefie przygranicznej oraz 11 zezwoleń na nabycie akcji spółek posiadających nieruchomości w Polsce. W 2012 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało 74 decyzje odmowne w sprawie nabycia nieruchomości przez cudzoziemców i wykryto 55 umów zawartych z naruszeniem przepisów ustawy. Wśród cudzoziemców, którzy nabyli nieruchomości w Polsce, najliczniejszą grupę stanowią Niemcy, Ukraińcy, Holendrzy, Amerykanie i Białorusini.

    Wysoki Sejmie! Ziemia jest naszym największym bogactwem. Polska w sposób szczególny doświadczyła, czym jest pozbawienie obywateli prawa do posiadania ziemi. Dziś w globalnym świecie powinniśmy dbać, by ziemia nie stała się przedmiotem spekulacji i niekontrolowanego przejmowania przez cudzoziemców. Klub Solidarna Polska będzie głosował za przyjęciem sprawozdania. Dziękuję bardzo.



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 14 czerwca 2013 roku.


119 wyświetleń