Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej (druk nr 1405).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Ruch Palikota zaprezentuję stanowisko dotyczące rządowego projektu zmiany ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej, zawartego w druku nr 1405.

    Celem projektowanej ustawy jest implementacja części przepisów dyrektywy Rady 2011/16/UE z dnia 15 lutego 2011 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, uchylającej jednocześnie dyrektywę 77/779/EWG, ukierunkowanych na stworzenie skutecznego systemu wymiany informacji między administracjami podatkowymi państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowa dyrektywa, zastępując starą, przewiduje stworzenie bardziej jasnych i precyzyjnych zasad współpracy administracyjnej pomiędzy państwami członkowskimi i ich organami kontrolującymi, tak aby umożliwić szerszą wymianę informacji w tym zakresie. Zakres tej dyrektywy obejmuje określenie dodatkowych warunków korzystania z pomocy państw członkowskich przy doręczaniu pism, rozszerzenie zakresu informacji podatkowych podlegających wymianie z państwami członkowskimi, wprowadzenie ustawowego upoważnienia do wyznaczania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych podległego mu organu podatkowego do przekazywania obcym władzom wniosków o doręczenie pism, wniosków o udzielenie informacji oraz udzielania tychże informacji, określenie sposobu przekazywania do organu wyznaczonego wniosków o doręczenie pism, wniosków o udzielanie informacji oraz udzielanych informacji przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi również o sformalizowanie procedur wymiany informacji, w szczególności o określenie terminów na udzielenie i odmowę udzielenia informacji oraz na wezwanie do uzupełnienia wniosku, uszczegółowienie zasad dalszego przekazywania tychże informacji od obecnej władzy, rozszerzenie możliwości przekazywania informacji z urzędu, umożliwienie zawierania porozumień przewidujących przebywanie przedstawicieli obcej władzy w siedzibach organów podatkowych i w urzędach kontroli skarbowej oraz ich obecność w toku postępowań podatkowych i kontrolnych, uwzględnienie standardowego formularza i drogi elektronicznej we współpracy z państwami członkowskimi, uproszczenie zasad wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych, a także umożliwienie upoważnienia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych pracowników urzędów kontroli skarbowej, urzędów skarbowych oraz izb skarbowych do bezpośredniej wymiany informacji w związku z kontrolami jednoczesnymi. Niniejsze rozwiązania są konsekwencją wprowadzenia spójnych przepisów w stosunku do wszystkich krajów członkowskich, mają usprawnić wymianę informacji w kwestiach kontroli podatkowych. Nie dotykają w żaden sposób bezpośrednio podmiotów kontrolowanych, a dają jednolite przepisy w całej Unii Europejskiej.

    Ruch Palikota, jak zawsze to podkreślamy, jest za wspólnymi przepisami unijnymi, za dalszą i głębszą integracją w ramach Unii Europejskiej, więc w naturalny spodów popieramy ten projekt. Jedyne zastrzeżenia budzi czas procedowania nad tą ustawą, dlatego że w uzasadnieniu do tego projektu jest napisane, że państwa członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia tych przepisów w życie ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2013 r., więc implementujemy tę dyrektywę do polskiego prawa z pewnym opóźnieniem. Nie jest to już pierwsza dyrektywa, która jest implementowana z opóźnieniem. Miałem już okazję, podobnie jak moi koledzy, osobiście przedstawiać stanowisko klubu wobec innych dokumentów, które również były implementowane z opóźnieniem. Brak konsekwencji i wprowadzenia na czas tych przepisów budzi pewne nasze zastrzeżenia, poza tym jesteśmy za przyjęciem tego projektu. Dziękuję.



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 13 czerwca 2013 roku.


111 wyświetleń