Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Jestem dzisiaj w zastępstwie ministra Massela, natomiast mam przygotowany materiał do udzielenia panom odpowiedzi i mam nadzieję, że jakoś dam radę.

    Pan poseł zdążył zadać trzy pytania, jeśli dobrze usłyszałem. Sądząc z tempa wypowiedzi, najprawdopodobniej mogłoby być ich więcej, tylko że czas się skończył.

    (Poseł Piotr Szeliga: Dopytamy.)

    Tak, będzie czas na dopytanie.

    Czy wśród projektów, które mają zostać zrealizowane w latach 2014-2020, znajduje się budowa linii kolejowej Kraków - Podłęże - Piekiełko i modernizacja linii kolejowych Nowy Sącz - Chabówka oraz Nowy Sącz - Muszyna - granica państwa? Polskie projekty infrastrukturalne, które mogą być objęte wsparciem finansowym ze strony Komisji Europejskiej, przewidziane do realizacji w latach 2014-2020, zostały zdefiniowane w ramach dokumentu implementacyjnego do ˝Strategii rozwoju transportu do 2020 r. z perspektywą do 2030 r.˝. Dobór zadań do realizacji ukierunkowany jest na zapewnienie utrzymania ciągłości jednolitych parametrów sieci kolejowej na potrzeby przewozów pasażerskich i towarowych. Efektem zrealizowanych w kolejnej perspektywie Unii Europejskiej inwestycji infrastrukturalnych będzie nadanie znaczącej części sieci kolejowej cech nowoczesności definiowanych parametrami technicznymi, większą wydajnością oraz otwartością na potrzeby przewoźników i pasażerów. Realizowane będą projekty z przygotowanej listy rankingowej aż do wyczerpania dostępnych środków finansowych.

    Wśród rozpatrywanych zamierzeń inwestycyjnych w przyszłej perspektywie finansowej znajduje się m.in. zadanie ˝Budowa linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka - Nowy Sącz˝, o co pytał pan poseł w pierwszym pytaniu, w ramach projektu ˝Budowa nowej linii kolejowej Podłęże - Szczyrzyc - Tymbark/Mszana Dolna oraz modernizacja odcinka linii kolejowej Nowy Sącz - Muszyna - granica państwa i Chabówka - Nowy Sącz˝. Orientacyjna wartość inwestycji to około 6 mld zł. To jest ogromne zadanie. Ostateczna lista projektów współfinansowanych ze środków unijnych, w tym harmonogramy realizacji oraz koszty projektów, zostanie przedstawiona, gdy znane będą założenia finansowe dla Polski w perspektywie 2014-2020, czyli czekamy na decyzję Parlamentu Europejskiego, żeby się ta kwota, że tak powiem, uprawomocniła. Jeżeli mówimy o drogach i o kolejach, proszę zauważyć, nie przedstawiamy projektów, bo byłoby niedorzecznością polityczną pokazywanie, co zrobimy, jeżeli nie mamy jeszcze tych pieniędzy, żeby się nie narazić na śmieszność nawet na forum europejskim.

    W pytaniu drugim pyta pan, czy wskazane przez ministra kryteria istotności z punktu widzenia całości sieci i natężenia ruchu będą jedynym kryterium, na podstawie którego ministerstwo dokona doboru inwestycji kolejowych w latach 2014-2020. Wytypowanie projektów następuje w oparciu o 5 określonych kryteriów. Wymienię je, opatrując delikatnym komentarzem. Po pierwsze, chodzi o kryterium położenia, w którym uwzględniono, czy odcinek modernizowany albo rewitalizowany leży w sieci TEN-T lub stanowi część kolejowego korytarza towarowego. Tu przywołuję rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, ale nie będę państwa epatował liczbami i numerami tych zezwoleń. W tym kryterium powinno być uwzględnione, czy projekt usprawnia połączenie z portem morskim lub lotniczym i czy odcinek tworzy część trasy najszybszego połączenia ośrodka stołecznego z wojewódzkim w ruchu pasażerskim. Drugie kryterium to kryterium ruchowe bazujące na średniodobowej liczbie pociągów pasażerskich i towarowych. Dodatkowy punkt jest tu za elektryfikację linii, są także dodatkowe punkty za szczególne zwiększenie przepustowości, budowę nowej linii, toru lub przywrócenie do eksploatacji. Trzecie kryterium z tych pięciu to kryterium zwiększenia prędkości, o którym pan mówił. Rzeczywiście te dane to efekt historycznych zaniedbań inwestycyjnych. Jak pan wie, to się nie stało z dnia na dzień, tylko nieinwestowanie przez kilkadziesiąt lat daje takie, a nie inne efekty. To kryterium zwiększenia prędkości uwzględnia podkryteria: obecną prędkość techniczną bez uwzględnienia postojów i rezerw - te niechlubne liczby, które pan wymieniał - i dodatkowo efektywność wydatków w przeliczeniu na jednostkowe zwiększenie prędkości. Następne jest kryterium kontynuacji: przedłużenie odcinka już zrealizowanego lub w trakcie realizacji, przedłużenie odcinka linii kolejowej o dobrym stanie technicznym. Ostatnie z tych pięciu kryteriów to gotowość projektu do realizacji, która uwzględnia fakt, czy decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji jest uzyskana, czy jest w trakcie uzyskiwania, następnie czy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji jest uzyskana, czy też jest w trakcie uzyskiwania, czy studium wykonalności jest gotowe, czy jest w przygotowaniu lub w trakcie aktualizacji, czy projekt budowlany jest gotowy, czy jest w przygotowaniu lub w trakcie aktualizacji itd. oraz czy projekt był już przygotowany przy udziale środków Unii Europejskiej. To jest piąte kryterium.

    W trzecim pytaniu - podobnie jak pan, bardzo się spieszę - pyta pan, czy ministerstwo będzie brało udział w ocenie realizacji w latach 2014-2020 inwestycji dotyczącej ujęcia linii na mapach sieci TEN-T załączonych do projektu rozporządzenia Parlamentu i Rady w sprawie unijnych wytycznych dotyczących rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej. W ramach prowadzonych pod kątem wyżej wymienionych kryteriów analiz projektów możliwych do realizacji w okresie 2014-2020 brano pod uwagę projekt aktualizowanych wytycznych dla sieci TEN-T. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, biorąc aktywny udział w uzgadnianiu nowych przepisów dla sieci TEN-T, uwzględnia w swoich pracach ujęcie linii Podłęże - Piekiełko - Tymbark - Mszana - granica państwa w sieci kompleksowej. (Dzwonek) Dodatkowo należy zauważyć, że ujęcie projektowanej linii w sieci kompleksowej TEN-T warunkuje konieczność wypełnienia odpowiednich zapisów wytycznych do końca 2050 r.

    Panie marszałku, chyba zdążyłem odpowiedzieć na trzy pytania, które zdążył zadać pan poseł.


5 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Dziękuję bardzo, panie marszałku.

    We wstępnym materiale, który dostałem od państwa posłów, było pięć pytań. Pan poseł pytający jako pierwszy zdążył zadać trzy, pan się skupił na pytaniu nr 5. Ja też odpowiem na pytanie nr 5, na niezadane nie odpowiem.

    W okresie od kwietnia do września ubiegłego roku Najwyższa Izba Kontroli - bo to może być też podstawa pańskiego pytania, protokół Najwyższej Izby Kontroli - przeprowadziła kontrolę w Urzędzie Transportu Kolejowego, w Państwowej Straży Pożarnej oraz u czterech zarządców linii kolejowych, tj. w Polskich Liniach Kolejowych SA, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Linii Hutniczej Szerokotorowej sp. z o.o. oraz Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Celem kontroli była ocena działań zarządców infrastruktury kolejowej oraz jednostek Państwowej Straży Pożarnej podejmowanych w celu usuwania skutków katastrof i zdarzeń w ruchu kolejowym, a także sprawowania nadzoru i kontroli nad zarządcami linii kolejowych w zakresie ratownictwa przez prezesa Urzędu Transportu Kolejowego.

    W piśmie Najwyższej Izby Kontroli przesyłającym informacje o wynikach kontroli funkcjonowania ratownictwa technicznego i ochrony przeciwpożarowej na kolei do ministra transportu został zawarty m.in. następujący wniosek: podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu wprowadzenie do ustawy o transporcie kolejowym przepisów ustanawiających podstawę prawną funkcjonowania kolejowego ratownictwa technicznego. W odniesieniu do ww. wniosku NIK został poinformowany w piśmie ministra transportu, że ogólne zasady dotyczące ratownictwa technicznego zawarte są w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej oraz rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji wydanym na tej podstawie. Zgodnie z art. 22 ww. ustawy z 1991 r. działania ratownicze prowadzą jednostki ochrony przeciwpożarowej, w tym zakładowe służby ratownicze. Służby te mogą być włączone do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na podstawie porozumienia pomiędzy komendantem rejonowym Państwowej Straży Pożarnej a podmiotem tworzącym włączaną jednostkę.

    Zakładowe straże pożarne PKP SA zostały zlikwidowane na podstawie porozumienia z dnia 11 czerwca 2001 r. zawartego pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej a ministrem transportu i gospodarki morskiej oraz Polskimi Kolejami Państwowymi w sprawie likwidacji zakładowych straży pożarnych PKP SA, określenia zasad zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej strażaków ze zlikwidowanych zakładowych straży pożarnych PKP SA oraz przekazywania przez Polskie Koleje Państwowe mienia z przeznaczeniem dla Państwowej Straży Pożarnej.

    Zespoły ratownictwa technicznego działające w strukturach PKP PLK nie są jednostkami ochrony przeciwpożarowej w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej - nieco podobna sytuacja jak na lotniskach, szczególnie jeżeli chodzi o uprawnienia z tego wynikające. (Dzwonek)

    Zapisy ustawy o transporcie kolejowym nakładają na zarządcę infrastruktury obowiązek utrzymania infrastruktury kolejowej w stanie zapewniającym bezpieczne prowadzenie ruchu kolejowego. W tym celu największy zarządca infrastruktury, oczywiście PLK, wprowadził w życie wewnętrzną instrukcję o kolejowym ratownictwie technicznym oraz utworzył pociągi ratownictwa technicznego, które rozmieszczono w sposób zapewniający szybki dojazd i osłonę techniczną najważniejszych linii i węzłów kolejowych.

    Panie marszałku, ja mam dość dużo słowa pisanego na ten temat, przekażę to panom posłom i myślę, że to będzie poważne uzupełnienie mojej odpowiedzi.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Dobrze, ale byłoby też dobrze, gdyby pan, powiedzmy, skonkludował i jeszcze ewentualnie odpowiedział na pytanie nr 4, przynajmniej skrótowo.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Niezadane.

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Ale jest na piśmie.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Już.

    Poseł Piotr Szeliga:

    Panie ministrze, gdyby konkretne działania pan przedstawił...

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Panie pośle, jeżeli pan pozwoli, to dane o tych skonkretyzowanych działaniach przekażę panu na piśmie. Nie jestem przygotowany, mam raczej treść opisującą otoczenie prawne, a nie te działania, o które pan pyta.

    Poseł Piotr Szeliga:

    Dobrze, poczekam na odpowiedź na piśmie.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Czwarte pytanie, może je odczytam...

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Można odpowiedzieć, panie ministrze, tak lub nie ostatecznie, bo w gruncie rzeczy...

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Tadeusz Jarmuziewicz:

    Tak, będzie konsultowane z samorządami - oczywiście, że tak. Dziękuję.



Poseł Tadeusz Jarmuziewicz - Zapytanie z dnia 14 maja 2013 roku.


60 wyświetleń

Zobacz także: