Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym i senackim projektach ustaw o zmianie ustawy Prawo prasowe (druki nr 674, 1128 i 1261).


Poseł Robert Kołakowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące projektów ustaw o zmianie ustawy Prawo prasowe.

    Komisja Kultury i Środków Przekazu 17 kwietnia br. przyjęła sprawozdanie zawierające jednolitą propozycję zmiany ustawy Prawo prasowe w oparciu o dwa projekty, o czym była już tutaj mowa, projekt senacki i projekt komisyjny. Projekty te mają na celu dostosowanie systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 grudnia 2011 r. Zgodnie z tym wyrokiem określona w art. 45 Prawa prasowego sankcja karna za brak rejestracji dziennika lub czasopisma jest środkiem nadmiernym i nieproporcjonalnym. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązek dotyczący rejestracji pism może zostać zabezpieczony sankcją, w przeciwnym bowiem wypadku ochrona wartości, którym służy obowiązek rejestracji, byłaby niedostateczna.

    Zarówno projekt komisyjny, jak i senacki wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego poprzez zmianę zakwestionowanej sankcji grzywny albo kary ograniczenia wolności na karę grzywny orzekaną na podstawie ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Wnioskodawcy projektu komisyjnego przyjęli tezę, iż nowelizacja jedynie w wąskim zakresie, w jakim orzekł Trybunał Konstytucyjny, tj. w zakresie czasopism drukowanych, nie jest celowa, a wręcz mogłaby prowadzić do naruszenia zasady równości. Wobec powyższego projekt przewiduje złagodzenie sankcji prawnokarnej zarówno w przypadku czasopism, jak i dzienników.

    Warto wspomnieć, że wnioskodawcy przedmiotowego projektu rozważali także wprowadzenie zamiast sankcji z zakresu prawa wykroczeniowego sankcji o charakterze administracyjnoprawnym, jednakże ze względu na niedostateczną ochronę procesową tego drugiego rozwiązania wnioskodawcy w imię ochrony wartości konstytucyjnej, jaką jest wolność prasy, wybrali sankcję z zakresu prawa wykroczeniowego. Podobne zresztą argumenty przytacza również uzasadnienie projektu senackiego.

    Komisja Kultury i Środków Przekazu na podstawie obu projektów przyjęła sprawozdanie zawierające jednolitą propozycję zmiany ustawy Prawo prasowe. Podstawowym skutkiem proponowanej nowelizacji będzie w konsekwencji zastąpienie regulacji wadliwej postanowieniami, które w pełni odpowiadają standardom konstytucyjnym. Należy podkreślić, że wprowadzane rozwiązanie nie powinno nadmiernie krępować wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

    Z drugiej strony zrealizowany zostanie także postulat trybunału związany z celowością utrzymania obowiązku rejestracyjnego, a zarazem koniecznością zapewnienia mechanizmu umożliwiającego jego egzekwowanie.

    Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość oczywiście poprze proponowane zmiany ustawy. Chciałbym również zauważyć, że potrzebna jest w nieodległej przyszłości zasadnicza zmiana Prawa prasowego. Obowiązujące dzisiaj w tym zakresie prawo jest tworem przestarzałym, wysoce niedoskonałym, nieuzwględniającym w pełni standardów państwa demokratycznego, co wynika zarówno z opieszałości władz, jak i z dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, w jakiej przyszło funkcjonować współczesnym mediom. Niezbędne jest zatem stworzenie mechanizmów stanowiących nowy ład informacyjny, zarówno dla tradycyjnego dziennikarstwa, jak i dla nowych, rodzących się wyzwań związanych z rozwojem technologii informacyjnych. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Robert Kołakowski - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: