Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

4 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu ustawy o przekształceniu własnościowym przedsiębiorstwa państwowego Polskie Linie Lotnicze ˝LOT˝ (druki nr 1242 i 1262).


Poseł Łukasz Krupa:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! O tym, że LOT był przez ostatnie lata w różnej kondycji finansowej, to wiemy. O tym, że przez ostatnie kilka lat było kilkunastu prezesów, też wiemy. Dzisiaj słyszymy o potrzebie restrukturyzacji w celu sprywatyzowania LOT.

    Jedno z moich pytań brzmi: Dlaczego o prywatyzacji mówi się dopiero teraz, kiedy chce się LOT sprywatyzować? Mamy przykłady spółek Skarbu Państwa, które świetnie sobie radzą i przeszły prywatyzację czy przeszły restrukturyzację, dalej będąc spółkami Skarbu Państwa, jak chociażby Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, które niedawno podpisały umowę o serwisowanie samolotów F-16. One od lat konsekwentnie realizują swoją politykę firmy, a nie jakąś politykę rządową, ministerialną, i radzą sobie dobrze. Z drugiej strony mamy przykład Zachemu, również bydgoskiego, który zarządzany i sprywatyzowany w sposób polityczny dzisiaj jest w stanie likwidacji i w którym kilkaset osób idzie na bruk.

    Moje pytanie brzmi: Czy nie warto najpierw zastanowić się nad tym, żeby wreszcie nie kolejni polityczni prezesi zarządzali LOT-em i przeprowadzali restrukturyzację, tylko prawdziwi menedżerowie, ale nie w celu prywatyzacji, tylko w celu zbilansowania tej spółki i utrzymania jako spółki Skarbu Państwa? Bo ja mimo tego, że jestem liberałem gospodarczym, uważam, że pewne strategiczne sektory powinny pozostać we władaniu rządu. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Łukasz Krupa - Wystąpienie z dnia 08 maja 2013 roku.


115 wyświetleń