Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Elżbieta Radziszewska:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie ministrze, dostępne bez recepty leki zawierające pseudoefedrynę, czyli leki na schorzenia górnych dróg oddechowych, tabletki, syropy, krople, na katar, na kaszel czy na chore zatoki, stały się składnikiem wielu mieszanek narkotykowych używanych przez dzieci i młodzież. Te mieszanki narkotykowe powodują wystąpienie nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym. Wiedzę o tym, że te leki mogą służyć jako składnik mieszanki dającej tzw. kopa z pseudoefedryną czy kodeiną, jak sporządzić taką mieszankę narkotyczną, dzieci czerpią z Internetu. Wystarczy wejść na dowolną stronę internetową, wklepać: efedryna, narkotyki i pokazuje się kilkaset stron, które pouczają, co zrobić, żeby z lekarstwa zrobić preparat narkotyczny.

    Dzieci wędrują od apteki do apteki, kupują w wielu aptekach po wiele opakowań leków. Aptekarze praktycznie są bezsilni, ponieważ leki są dostępne bez recepty. Nie ma żadnych ograniczeń - ani wiekowych, ani co do liczby opakowań sprzedawanych leków. Oczywiście jest problem w małych miejscowościach, gdzie jest jedna apteka, ale wykorzystuje się różne sposoby, żeby w różnym czasie zeskładować sobie duże ilości leków. Aptekarze w takiej sytuacji są absolutnie bezsilni, ponieważ praktycznie nie mogą odmówić sprzedaży tego leku. Może go kupić każdy i w każdej ilości.

    Pracownicy wszystkich ośrodków w Polsce dla osób uzależnionych alarmują, że przypadków leczenia następstw toksycznego działania tych mieszanek narkotycznych jest coraz więcej. Jest to po kilkadziesiąt osób w każdym roku praktycznie w każdym ośrodku w Polsce. Wiadomo, że chorzy nie są w stanie normalnie funkcjonować. Mieszanka błyskawicznie uszkadza mózg, nie mówiąc już o uszkodzeniach spowodowanych innymi lekami, które są lekami przeciwzapalnymi, ale wywołują skutki uboczne. Praktycznie po 6 miesiącach młody człowiek nie jest zdolny do samodzielnego życia.

    Panie ministrze, jakie działania zamierza podjąć resort zdrowia? W jakim kierunku będą one zmierzać? Wiemy, że dyskusje trwają już drugi rok. Jakich działań resortu zdrowia w tej kwestii możemy się spodziewać? Bardzo dziękuję.Poseł Elżbieta Radziszewska - Zapytanie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


38 wyświetleń

Zobacz także: