Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (druki nr 1140 i 1234).


Poseł Marek Biernacki:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Padło pytanie skierowane do posła sprawozdawcy. Chodziło o udział Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w pracach nad tym projektem. Komisja zasięgnęła opinii Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i skorzystała z tej opinii, której ona udzieliła, na swoim posiedzeniu.

    Teraz, w dalszych pracach, przy poprawkach, taka opinia nie jest potrzebna. Chcę zwrócić uwagę, że podczas prac nie tylko w komisji, ale w ogóle prac nad tym projektem ustawy, już nawet na etapie prac rządowych, zasięgnięto opinii organizacji pozarządowych wszelkiego typu. Posłowie komisji i podkomisji mogli skorzystać z opinii fundacji helsińskiej, która przedstawiła swoje stanowisko. Wiem, że tak też to prawo było zmieniane, z uwzględnieniem opinii fundacji helsińskiej na ten temat.

    Powiem panu, panie pośle, że oczekiwałem większej debaty na ten temat, nie tylko w Sejmie, ale i w mediach, bo uważam, że ten temat jest tematem bardzo istotnym. Temat ten stanie bardzo istotny, gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia. Dopiero wtedy wszyscy się bardziej tym projektem zainteresują. Ale liczyłem na większe wsparcie, nie ukrywam, opinii publicznej - to mogę powiedzieć państwu - przy procedowaniu tej ustawy. Posłowie sobie zdają sprawę, że tak naprawdę byliśmy skazani na własną pracę, na naszych ekspertów, z których pomocy zresztą korzystaliśmy. Byliśmy tu bardzo otwarci.

    Co jeszcze? Dodam też - chcę powiedzieć o adekwatności, uzupełnić wypowiedź pana ministra - że użycie każdego środka przymusu jest już ekstremalnym działaniem. To jest działanie ekstraordynaryjne, nadzwyczajne. Dlatego wyraźnie mówiliśmy o adekwatności. Mówiliśmy też o tym, że później trzeba dokładnie opisać to zdarzenie, do którego doszło. Dlatego też użycie każdego z tych środków powinno następować stopniowo. Powinno być tu stopniowanie. To nie powinno być tak, że od razu sięga się po pistolet. Skoro mówimy o broni elektrycznej, to zakładam, że o wiele lepszy jest paralizator niż wyciąganie pistoletu, niż wyciąganie broni palnej. To na pewno jest zdecydowanie o wiele bezpieczniejsze dla obu stron i zdecydowanie, być może, skuteczniejsze.

    Chcę też powiedzieć, że obce służby, bo też takie pytanie padło, nie mogą stosować środków przymusu na terenie państwa polskiego. Tu rządzi polskie prawo. Tak samo jest z czynnościami operacyjnymi, bo na ten temat w komisji były długie dyskusje - tego typu działania są w Polsce działaniami nielegalnymi. Tylko polskie służby mogą stosować środki przymusu, używać broń, stosować czynności operacyjne. Dziękuję bardzo.



Poseł Marek Biernacki - Wystąpienie z dnia 17 kwietnia 2013 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także: