Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Panie marszałku, będę kontynuował i powiem, że chodzi o całokształt zagadnień związanych z rozbudową mocy energetycznych w Polsce, bowiem do roku 2030, zgodnie ze strategią rządową, ma przybyć kilkanaście tysięcy megawatów energii mocy zainstalowanych. Skąd te moce, skoro w elektrowni Turów w Bogatyni wygasza się trzy kolejne bloki energetyczne i pod znakiem zapytania jest inwestycja, która była zapowiadana, kilkaset megawatów energii miało być wybudowanych w nowym bloku energetycznym - inwestycja zawieszona albo zaniechana.

    Kolejna to Ostrołęka. Kolejny blok energetyczny, poniesiono nakłady na doprowadzenie mediów, drogi dojazdowe, wykupiono tereny. Okazuje się, i tutaj cytuję za panem ministrem (Dzwonek), że nie istnieje ekonomiczne uzasadnienie finansowania budowy nowego bloku energetycznego w Ostrołęce. O co tutaj chodzi? Dziękuję.


12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Ryszard Zbrzyzny:

    Chciałbym zapytać: Czy mamy strategię energetyczną kraju? Przecież mamy własny węgiel, kamienny i brunatny, państwowe kopalnie, państwowe elektrownie. Jednocześnie sprowadzamy z zagranicy, z Czech, Ukrainy, Rosji, 15 mln t węgla. 7 mln t węgla leży na składach kopalnianych. Czy jest więc tutaj jakiś gospodarz, czy ktoś za to odpowiada?

    Jeśli chodzi o Bogatynię, to mamy odkrywkę, węgiel brunatny, mamy na 30 lat węgla brunatnego. Jest wątpliwość dotycząca odtwarzania mocy energetycznej w elektrowni. Przecież to są naczynia powiązane. Jeżeli nie będzie elektrowni, to nie będzie kopalni i kilku tysięcy miejsc pracy.

    A teraz pan poseł Kępiński.



Poseł Ryszard Zbrzyzny - Zapytanie z dnia 18 kwietnia 2013 roku.


55 wyświetleń