Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 i 12 punkt porządku dziennego:



  11. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych (druk nr 1105).
  12. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druk nr 1116).


Poseł Jacek Osuch:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Rozwiązania, które proponuje rząd, mydląc społeczeństwu oczy kryzysem i jego skutkami, czynią z pracownika niewolnika, realnie tworząc pracodawcom kolejne narzędzie do osłabienia pozycji pracownika i organizacji związkowych. Obecna sytuacja państwa, spowodowana nieudolnymi działaniami rządu, nie może dawać przyzwolenia na tworzenie ustawy, której pozytywne skutki w rzeczywistości zawarte są jedynie w uzasadnieniu projektu. Taka polityka nie może być w żadnym stopniu akceptowana, w szczególności jeżeli ma dotyczyć tak istotnej kwestii, jaką jest zatrudnienie i łagodzenie w tym kontekście skutków istniejącego kryzysu gospodarczego. Nasze społeczeństwo nie jest dziś zainteresowane tworzeniem takich jak ta ustaw, w których ustawodawca posługuje się sformułowaniami, niedookreślonymi pojęciami czy zwrotami tworzącymi szeroki wachlarz ich interpretacji, w których pomija się podstawowe prawa zagwarantowane pracownikom i ich rodzinom. Każdy obywatel, zatrudniony, jak i ten szukający zatrudnienia, musi mieć pewność, że praca, którą przyjdzie mu wykonywać, będzie mu jako obywatelowi gwarantować stabilną pozycję w społeczeństwie i ochronę jego praw przez pracodawcę. Mając na względzie powyższe twierdzenia, projektowana ustawa będzie jedynie narzędziem w ręku pracodawcy ułatwiającym mu zaspokojenie jego potrzeb i interesów w postaci podporządkowanego pracownika.

    Panie ministrze, w związku z powyższym pytam pana: Czy tworząc projekt tej ustawy, miał pan świadomość, iż rozwiązania, które zawarto w tym projekcie, w rzeczywistości osłabiają pozycję pracownika względem pracodawcy, będą godzić w dobro pracownika i jego rodziny oraz mogą naruszać jego prawa zagwarantowane przepisami prawa pracy? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Jacek Osuch - Wystąpienie z dnia 07 marca 2013 roku.


228 wyświetleń

Zobacz także: