Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Skarbu Państwa o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego ˝Polskie Koleje Państwowe˝ oraz ustawy o Funduszu Kolejowym (druki nr 963 i 1058).


Poseł Edward Siarka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W imieniu klubu Solidarna Polska mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego ˝Polskie Koleje Państwowe˝ oraz ustawy o Funduszu Kolejowym.

    Problem, o którym dzisiaj mówimy na sali sejmowej, nie powinien nigdy mieć miejsca. Nie powinien nigdy miejsca, dlatego że jest hańbą, aby Polskie Koleje Linowe, nasza duma, były sprzedawane. Polskie Koleje Linowe, a zwłaszcza kolejki na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, to nie tylko konkretna wartość materialna. PKL to historia polskich gór. Mogę powiedzieć, że to jest nasza duma, sprawa honoru naszego, ludzi mieszkających w górach, i symbol oddania sprawie polskiej wielu ludzi odkrywających góry dla naszego państwa, dla naszych obywateli, dla Europy, dla świata. W czasie gdy Polska została wymazana z mapy Europy, przypomnę, hrabia Władysław Zamoyski swoje prywatne fundusze zaangażował w nabycie dóbr zakopiańskich. Przed międzynarodowym trybunałem wywalczył dla Polski dostęp do Morskiego Oka oraz doprowadził do budowy linii kolejowej Chabówka - Zakopane. Po dzień dzisiejszy wszyscy w górach mówią: za Franza Józefa wybudowano linie kolejową, a niepodległy rząd polski te koleje likwiduje. Taką sytuację mamy dzisiaj w tym rejonie. To jest wielki dramat naszego regionu, że do takiej sytuacji dochodzi.

    Gdy w 1937 r. budowano kolejkę na Kasprowy Wierch, górale każdy jej element nosili na plecach. Co dziś myślą ci ludzie o swoim poświęceniu? Tak jak wtedy, tak również i dziś ludzie gór chcą, aby kolejki były własnością państwa, własnością całego narodu. Trudno zrozumieć, dlaczego rządząca Platforma Obywatelska chce zaprzepaścić pracę i dorobek wielu pokoleń tylko za dług PKP przekraczający kwotę 4 mld zł. Wiele argumentów tutaj już padło, ale mogę śmiało powiedzieć: gdy wszystkie składniki majątkowe PKP zostaną sprzedane, gdy zostaną sprzedane dworce, zamknięte linie kolejowe, gdy zostanie sprzedana łączność, energetyka, wtedy rządzący zauważą, że zostały tylko długi. Ale cóż tam, spłacą je i tak obywatele.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Posłowie, samorządy zgłaszają wiele inicjatyw, by ratować Polskie Koleje Linowe. Przypomnę, że w tej sprawie Solidarna Polska również zgłosiła własną koncepcję, różniącą się od omawianego przedłożenia tym, by PKL wyłączyć z PKP oraz by ta spółka pozostała pod kontrolą państwa. Nad tym projektem na dzień dzisiejszy jeszcze nie procedowano.

    Czas w przypadku Polskich Kolei Linowych jest bardzo istotny. Spółka ma bardzo dobrą kondycję finansową, zajmuje jedne z najlepszych terenów pod działalność turystyczną w polskich górach. Jest wielu chętnych do zrobienia interesów życia na majątku Polskich Kolei Linowych, a właściciel, czyli PKP, zakłada szybką finalizację sprzedaży. Zgłoszony projekt ustawy jest próbą zatrzymania tego procesu. Oczywiście mamy zastrzeżenia, czy jest dobrym pomysłem, by Skarb Państwa w momencie, gdy nabędzie akcje spółki, jednocześnie przekazał je automatycznie samorządowi województwa, ale na szczęście w tym przedłożeniu jest stosowne zabezpieczenie. Dzisiaj samorząd województwa małopolskiego - trzeba to uczciwie powiedzieć - ma wielkie problemy, m.in. z Przewozami Regionalnymi, z którymi sobie nie radzi, i właściwie też w zarządzie dominuje myślenie: szybko zamknąć i sprzedać.

    Niemniej ta propozycja jest dobra i w tej dramatycznej dla Polskich Kolei Linowych, dla polskich gór sytuacji propozycje zawarte w projekcie klubu Prawa i Sprawiedliwości uzyskają poparcie klubu Solidarna Polska. Polski Sejm powinien zrobić wszystko, by Polskie Koleje Linowe zostały uratowane dla przyszłych pokoleń Polaków. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Edward Siarka - Wystąpienie z dnia 20 lutego 2013 roku.


127 wyświetleń