Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Tomasz Piotr Nowak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 2 października br. wziąłem udział w inauguracji roku akademickiego 2012/2013, połączonej z uroczystościami w związku z jubileuszem 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Ważnym dla uczelni wydarzeniem było nazwanie imieniem Jana A.P. Kaczmarka Centrum Wykładowo-Dydaktycznego, które zostało otwarte wcześniej, w kwietniu 2011 r. Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu w Polsce. Choć w dotychczasowej polskiej tradycji nieczęsto zdarzało się, by ważnym miejscom czy instytucjom nadawano imię osoby żyjącej, to senat PWSZ w Koninie postanowił, by aula centrum została nazwana imieniem pochodzącego z Konina kompozytora, zdobywcy Oscara za muzykę do filmu ˝Marzyciel˝. ˝Gdybym był martwym już patronem, nie miałbym szansy zrobić czegokolwiek dla tej uczelni i dla tego miasta, ale skoro żyję, postaram się, by w Koninie działy się ciekawe rzeczy˝ - obiecał Jan A.P. Kaczmarek, obecny na uroczystości.

    Szanowni Państwo! W połowie lat 90. zrodził się w kręgach rządowych pomysł powołania w Polsce wyższych szkół zawodowych. Utworzenie w Koninie uczelni nowego typu stwarzało ogromną szansę dla miasta i regionu, zwłaszcza że były to ostatnie lata funkcjonowania małych województw, wśród których woj. konińskie zajmowało przedostatnie miejsce pod względem liczby osób z wykształceniem wyższym. Istotnym argumentem był również fakt, że odsetek młodzieży z terenu woj. konińskiego ubiegającej się dotychczas o przyjęcie na studia był stosunkowo niski m.in. ze względu na wysokie koszty edukacji poza miejscem zamieszkania. W Koninie istniała odpowiednia baza materialna, a poparcie społeczne było bardzo duże.

    Tak więc Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, a od 2001 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie została utworzona na mocy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 16 czerwca 1998 r. Minister edukacji narodowej 30 czerwca 1998 r. pierwszym rektorem uczelni mianował prof. dr. hab. Józefa Orczyka. Rozpoczęcie pierwszego w historii roku akademickiego inaugurującego działalność Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się 28 września 1998 r. Wówczas prawie 450 studentów rozpoczęło studia zawodowe licencjackie w siedmiu specjalnościach. Pierwszych studentów rektor Józef Orczyk witał, wyrażając życzenie, by PWSZ w Koninie była jedną z najlepszych szkół tego typu w Polsce - co się wkrótce urzeczywistniło, ponieważ w rankingach ta szkoła zajmuje drugie najczęściej miejsce - a każdy absolwent uczelni stał się obywatelem Europy - to sprawdziło się w stu procentach.

    W czerwcu 2007 r. jako pierwsza z polskich uczelni zawodowych PWSZ otrzymała zgodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego na prowadzenie studiów pierwszego stopnia na kierunku praca socjalna. Z początkiem roku akademickiego 2008/2009 uczelnia rozpoczęła kształcenie na dwóch nowych kierunkach: pielęgniarstwie oraz informacji naukowej i bibliotekoznawstwie, a później też na fizjoterapii i budownictwie. W roku akademickim 2007/2008 uczelnia wprowadziła strukturę wydziałową polegającą na utworzeniu dwóch Wydziałów: Społeczno-Technicznego w Koninie oraz Zamiejscowego Wydziału Inżynierii Środowiska w Turku. W skład Wydziału Społeczno-Technicznego weszły instytuty: ekonomiczny, kultury fizycznej, neofilologii, pedagogiki, politologii, pracy socjalnej i instytut techniczny, a wydziału zamiejscowego: inżynierii środowiska. We wrześniu 2009 r. z Wydziału Społeczno-Technicznego wyodrębniono Wydział Kultury Fizycznej i Ochrony Zdrowia z czterema katedrami: morfologicznych i czynnościowych podstaw kultury fizycznej, ekonomiki turystyki, fizjologii i nauk o zdrowiu oraz pielęgniarstwa.

    PWSZ w Koninie mieści się w trzech kompleksach budynków zlokalizowanych w Koninie oraz jednym w Turku. W październiku 2008 r. oddano do użytku zespół boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią do piłki ręcznej, koszykówki, siatkówki, dwa korty tenisowe oraz boisko do siatkowej piłki plażowej. Od października 2011 r. studenci mogą korzystać również z przebudowanego stadionu lekkoatletycznego. PWSZ w Koninie prowadzi od października 1999 r. studia podyplomowe. Obecnie rektorem jest prof. Mirosław Pawlak. Oferta na rok akademicki 2012/2013 została poszerzona o sześć nowych propozycji: administrację samorządową, bankowość i analizę finansową, Business English, menedżer rozwoju lokalnego i regionalnego, menedżer turystyki i rekreacji, translację z elementami biznesu - język niemiecki. W tym roku akademickim podpisano szereg porozumień o współpracy z konińskimi instytucjami, których celem jest przygotowanie i prowadzenie, właśnie w tym roku akademickim, studiów podyplomowych.

    Wszystkie te dane i sama działalność Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie są dowodem na to, że uczelnia ma potencjał, zasoby i reaguje na potrzeby rynku i gospodarki. Dziękuję bardzo.



Poseł Tomasz Piotr Nowak - Oświadczenie z dnia 23 października 2012 roku.


137 wyświetleń




Zobacz także:







Poseł Tomasz Piotr Nowak - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Piotr Nowak - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Piotr Nowak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o przygotowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Piotr Nowak - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o przygotowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Tomasz Piotr Nowak - Wystąpienie z dnia 10 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy