Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 988).


Poseł Krzysztof Kwiatkowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Szanowni Państwo! Odniosę się do pytań, które przedstawili panie i panowie posłowie. Pierwsze pytanie, pierwsza wątpliwość, która się pojawiła, zgłoszona przez pana posła Tomasza Makowskiego, dotyczyła w zasadzie pewnej wątpliwości prokuratora generalnego, konstytucyjności tych rozwiązań w zakresie właściwości miejscowej. Tutaj zgadzam się z opinią, którą wypowiedział pan marszałek Zych, że nie można tej właściwości miejscowej odczytywać wyłącznie literalnie poprzez zapis sądu właściwego. Pamiętajmy, że ta właściwość powinna być rozumiana przede wszystkim przez kwestię dostępności. W elektronicznym postępowaniu upominawczym mamy tę kwestę dostępności zagwarantowaną właśnie poprzez elektroniczny wgląd w dokumenty, a poprzez odwołanie sądem właściwym staje się właśnie sąd właściwy miejscowo. Jestem więc głęboko przekonany, że ten konstytucyjny wymóg tutaj został absolutnie zachowany. Zwracam też uwagę na to, o czym mówił także pan minister Gołaczyński, że ta właściwość odmiejscowiona już w praktyce dzisiaj w różnych sprawach występuje.

    Chciałbym jednak, w zasadzie od tego powinienem zacząć, bardzo gorąco wszystkim paniom i panom posłom podziękować, bo jest to sytuacja sympatycznie wyjątkowa, kiedy wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za skierowaniem projektu do pracy w komisji, popierając rozpoczęcie prac w Sejmie nad danym projektem. Chciałbym za to w tym miejscu bardzo serdecznie i bardzo ciepło podziękować.

    Co do wątpliwości, które przedstawiła pani poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, zresztą te wątpliwości także podniosła jeszcze jedna z osób pytających, chodzi o głosy krytyczne na przykład w środowisku komorniczym, musimy zauważyć, że oczywiście ten projekt nakłada pewne obowiązki na komornika, ale pamiętajmy, że to wstrzymanie czynności egzekucyjnych, co też było podnoszone, jest tylko wstrzymaniem czasowym, na okres 14 dni. Ja nawet intelektualnie rozumiem pewne głosy krytyki, które się w tym środowisku pojawiają, ale także bym kierował słowa o tym, żeby w tym środowisku była też pewna doza empatii wobec osób, które mogą mieć status dłużnika nadany w sposób nie do końca właściwy. Dlatego oczywiście przyjmując te głosy, z tymi głosami się nie zgadzam.

    Co do zaś pytania dotyczącego opinii - pan poseł Lassota pytał w kontekście środowiska komorniczego, pan poseł Marek Ast pytał na przykład o ocenę środowiska przedsiębiorców - chciałbym w tym miejscu złożyć publiczną deklarację, że kiedy rozpoczniemy w komisji, której pracami kieruję, czyli w komisji kodyfikacyjnej, prace nad tym projektem, zaprosimy także oczywiście przedstawicieli środowiska przedsiębiorców, także innych środowisk zainteresowanych, w tym środowiska komorniczego, żeby wszyscy mogli przedstawić swoje opinie, które w tym zakresie są kierowane.

    Pan poseł Szmit pytał o skalę zjawiska. Mamy odpowiedź ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: 160 tys., czyli to jest rząd wielkości, który jest bliższy nawet 4% niż 3% - w stosunku do tej informacji, którą ja otrzymywałem wcześniej, na wcześniejszym etapie, lekko ten współczynnik wzrósł. O czym to świadczy? To świadczy o zwiększonej świadomości osób, które wiedzą, że mogą się odwołać od tego rozstrzygnięcia sądowego.

    Jeszcze były kierowane pytania w kontekście tego neologizmu, ˝właściwości odmiejscowionej˝ - pan poseł Dera o to pytał. Ja generalnie zgadzam się z tą opinią. Powinniśmy się zastanowić, kieruję to także do pana ministra Gołaczyńskiego, czy to pojęcie nie powinno być zastąpione innym. Występuje już pojęcie właściwości szczególnej, można tu mówić o właściwości elektronicznej - ujmuję to już nawet troszkę żartobliwie oczywiście. Wypada się zastanowić, czy to sformułowanie mówiące o właściwości odmiejscowionej jest sformułowaniem najbardziej zręcznym i najbardziej właściwym. Uważam, że nad tym również w toku prac w komisji powinniśmy się zastanowić.

    Mam wrażenie, że odpowiedziałem na wszystkie pytania, które się pojawiły. Jeżeli nie lub jeśli pojawią się kolejne, będziemy już na nie odpowiadać w toku prac komisji. Panie marszałku, dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kwiatkowski - Wystąpienie z dnia 04 stycznia 2013 roku.


111 wyświetleń