Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1002 i 1010).


Poseł Mirosław Pluta:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przedstawię Wysokiej Izbie stanowisko dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych przyjętych przez Radę Ministrów 3 kwietnia 2012 r.

    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. nakłada na kraje Wspólnoty obowiązek stworzenia strategii morskiej, w naszym przypadku Morza Bałtyckiego, w celu osiągnięcia w 2020 r. dobrego stanu środowiska wód morskich. Każdy kraj Unii Europejskiej, zgodnie z planem zapisanym w dyrektywie morskiej, powinien dokonać transpozycji tejże dyrektywy do swojego systemu prawnego poprzez opracowanie i wdrożenie strategii morskiej przy współpracy z innymi państwami należącymi do tego samego zlewiska.

    Proponowany projekt ustawy dokonuje zmiany w istniejących ustawach oraz poszerza zarówno kompetencje, jak i zakres zadań istniejących organów.

    Zasadniczy wpływ na poprawę środowiska morskiego Morza Bałtyckiego możemy osiągnąć przez działania ograniczające zanieczyszczenia pochodzące z działalności człowieka na lądzie i na morzu. Ochrona środowiska wód morskich ma zatem szeroki wymiar i powinna być prowadzona zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju przy współudziale ministra właściwego do spraw środowiska, ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej i ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej.

    Projekt ustawy określa ramy kompetencyjne do opracowania i wdrożenia wszystkich elementów strategii morskiej. Pierwszym elementem tejże strategii jest wstępna ocena środowiska wód morskich, drugim - zestaw właściwości typowych dla dobrego stanu wód, trzecim jest zestaw celów środowiskowych i wskaźników, kolejne to program monitoringu i krajowy program ochrony wód morskich. Składowe strategii stanowią zespoły działań opracowanych na podstawie wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich. Osiągnięcie wszystkich założonych celów środowiskowych dla tych wód zależy głównie od jakości współpracy z właściwymi organami innych państw Unii Europejskiej związanych z regionem Morza Bałtyckiego.

    Projekt ustawy nie tylko przypisuje dodatkowe kompetencje i zadania właściwym organom związanym ze strategią, ale zobowiązuje organy wymienione w ustawie do nieodpłatnego przekazania danych niezbędnych do stworzenia strategii morskiej.

    Zestaw właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska ma zostać opracowany przez GIOŚ, a zestaw celów środowiskowych dla wód morskich przez prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w uzgodnieniu z ministrami właściwymi. Do niego należy również opracowanie krajowego programu wód morskich w koordynacji z innymi państwami europejskimi. Ostatnimi elementami strategii morskiej jest opracowanie i wdrożenie oraz prowadzenie monitoringu wód morskich.

    Aktualizacja poszczególnych elementów strategii następuje co sześć lat, począwszy od 2012 r. Projektowana ustawa zakłada, że dobry stan środowiska należy osiągnąć do 2020 r., o czym już mówiłem. (Dzwonek) Mając nadzieję, że tak się stanie, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera złożony projekt ustawy. Dziękuję.



Poseł Mirosław Pluta - Wystąpienie z dnia 03 stycznia 2013 roku.


106 wyświetleń

Zobacz także: