Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie negocjacji wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020 (druk nr 897).


Poseł Cezary Tomczyk:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dwa kluczowe słowa dla tej uchwały to ˝konsensus˝ i ˝wsparcie˝. Te dwa słowa, których emanacją jest ta uchwała, winny być kluczem dla polskiego parlamentu w tak ważnej chwili. Już jutro rozpoczyna się szczyt w Brukseli, który prawdopodobnie przesądzi o kształcie budżetu, a co za tym idzie całej Unii Europejskiej na najbliższe dziesięciolecia.

    Wczoraj, po blisko dwugodzinnej dyskusji, udało się wypracować projekt uchwały, który, mam nadzieję, zostanie dziś poparty słowem, a jutro głosowaniem przez wszystkie partie polityczne w naszym Sejmie. Wieloletnie ramy finansowe muszą być przedmiotem konsensusu w parlamencie. Wydaje mi się, że to jest jasne, bo tylko wtedy ta uchwała będzie miała sens. Wczoraj na posiedzeniu komisji jedynie posłowie Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu, inne kluby były za. Mam nadzieję, że PiS poprze projekt tej uchwały i na to słowo pana posła też bardzo czekam.

    Mam też takie wewnętrzne przekonanie, że utrzymamy to porozumienie, bo ono jest bardzo ważne. Rozumiem, że głos wstrzymujący się wynikał z pewnej dyskusji w komisji i dlatego czekam na stanowisko klubu Prawa i Sprawiedliwości. Powiem szczerze, chciałbym się mile rozczarować.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W tym przypadku nie chodzi o partie polityczne, nie chodzi o walkę polityczną. Chodzi o przyszłość naszego kraju, o interes narodu, o to w najbliższych dniach będzie walczył polski premier Donald Tusk w Brukseli. Dziś dajemy sygnał na zewnątrz. Nasz przekaz musi być jasny: polski rząd ma pełne wsparcie Sejmu. Oczekujemy dzisiaj od państwa jasnej deklaracji. Takie są też słowa w projekcie uchwały: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspiera działania Rady Ministrów na rzecz realizacji powyższych celów.

    Mój klub, klub Platformy Obywatelskiej, uważa, że środki, z których korzystamy, wydatkowane są na dobry i sensowny cel. Polityka spójności, fundusze strukturalne i pieniądze na polską wieś zmieniają nasz kraj. Budżet unijny generuje wzrost gospodarczy i daje szansę na daleko idącą modernizację. Polski rząd walczy o odpowiednie środki na politykę spójności i polskie rolnictwo, chodzi o dopłaty bezpośrednie oraz rozwój infrastrukturalny na polskiej wsi. Wszyscy wiemy, że właśnie te pieniądze generują wzrost gospodarczy i są też najlepszym lekiem na kryzys finansowy. Polska jest dziś liderem, jeśli chodzi o wydatkowanie środków unijnych. Każde euro, każdy eurocent, które trafiają do naszego kraju, są wykorzystywane przez samorządy, rolników, polskie firmy. Korzystają z tego miliony ludzi, właściwie wszyscy z nich w jakiś sposób korzystamy, mimo że nie wszyscy zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W puli dla naszego kraju może znaleźć się nawet kilkaset miliardów złotych. Te pieniądze pozwolą nam na kontynuację modernizacji, na kontynuację rozwoju kraju. I jakby podsumowując, mam takie wrażenie, że Polska zasługuje jak mało kto na ten drugi oddech modernizacyjny, bo te pieniądze są troszkę - albo nawet nie troszkę - wiatrem w żagle naszego państwa. Dlatego proszę państwa o konsensus i o wsparcie, te dwa kluczowe słowa, żebyśmy dopełnili tę uchwałę.

    Proszę państwa o poparcie uchwały Komisji do Spraw Unii Europejskiej w sprawie negocjacji wieloletnich ram finansowych. Proszę o wsparcie dla polskiego rządu właśnie teraz, kiedy taka jest polska racja stanu. Bardzo dziękuję.



Poseł Cezary Tomczyk - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


53 wyświetleń

Zobacz także: