Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

7 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Zdrowia o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie ustanowienia 18 kwietnia Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce (druki nr 326 i 798).


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio:

    Dziękuję, pani marszałkini.

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Ruch Palikota mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec uchwały w sprawie ustanowienia 18 kwietnia Dniem Pacjenta w Śpiączce.

    Szanowni Państwo! Samo ustanowienie Dnia Pacjenta w Śpiączce tak naprawdę nie zwalnia od myślenia. Nie zwalnia od myślenia, a szczególnie nie zwalnia od działania i w tym przypadku nie zwalnia od działania Narodowego Funduszu Zdrowia ani Ministerstwa Zdrowia. Liczę, że po uchwaleniu Dnia Pacjenta w Śpiączce ministerstwo, jak również Narodowy Fundusz Zdrowia przygotują odpowiedni program, który zapewni godne warunki życia pacjenta, bo wszyscy tutaj się zgodzimy, że pacjent w śpiączce jest człowiekiem i należy mu się opieka, leczenie i rehabilitacja.

    Dziś taka opieka jest realizowana przez ludzi spoza zakresu medycyny. Spada na barki fundacji i różnego rodzaju stowarzyszeń, a tak naprawdę w dniu dzisiejszym nie mamy zaproponowanego przez Ministerstwo Zdrowia konkretnego programu rehabilitacji leczenia pacjenta w śpiączce. Uchwała ta nabierze sensu dopiero wówczas, gdy rząd zobowiąże się i wprowadzi rozwiązania systemowe, które zapewnią pacjentom w śpiączce lepszą opiekę, leczenie i dostęp do rehabilitacji.

    W historii dni pacjentów z różnymi chorobami mamy dzień pacjenta ze schizofrenią, jest dzień pacjenta z łuszczycą, jest dzień pacjenta z nadciśnieniem tętniczym, ale są to tylko dni. Dlatego, jeśli za sprawą tej uchwały państwo polskie nie tylko w Dniu Pacjenta w Śpiączce, ale na co dzień, będzie dbać o godność, zdrowie i życie osób w śpiączce, nasza praca będzie miała znaczenie.

    Z myślą o tym Klub Poselski Ruch Palikota popiera tę uchwałę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


82 wyświetleń

Zobacz także:
Zobacz także:
Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o uzgodnieniu płci

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy


Poseł Dariusz Cezar Dziadzio - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy -...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy